Průjem, křeče v břiše nebo zácpa dokážou zkazit náladu. Není ale nutné hledat hned v lékárničce. Po čem tedy sáhnout?
Na průjem vyzraje maliník
Listy maliníku nebo ostružiníku, které natrháte v lese, výrazně působí proti průjmu, střevním katarům a kolikám.
Čaj nebo odvar z listů těchto keřů, jejichž lahodné plody tak rádi mlsáme během léta, je nejen velmi účinný, ale zároveň i jemný, takže ho bez obav můžete podávat i dětem nebo starším lidem.
Podporuje vylučování žluči a celkově usnadňuje proces trávení. Hlavní obsahovou složkou jsou třísloviny, silice, organické kyseliny a flavonoidy (rostlinné antioxidanty).
Aby byl obsah účinných látek co nejvyšší, doporučuje se trhat listy předtím, než keře začnou kvést. Připravte si čaj, který nádherně voní, a vaše chuťové buňky budou jásat radostí.
Vrchovatou lžíci sušených listů (nebo hrst čerstvých) zalijete ¼ litrem vroucí vody a necháte několik minut louhovat. Přecedíte a užíváte 2–3krát denně. Další možností je odvar.
Polévkovou lžíci sušených listů (hrst čerstvých) zalijete 300 ml studené vody, přivedete k varu a krátce povaříte. Necháte 5 až 10 minut vylouhovat a potom přecedíte. Při průjmech a kolikách je tato voňavá medicínka k nezaplacení. A na rozdíl od řady bylinných čajů i výborně chutná.
Na střevní chřipku zázvor
Pomáhá nejen při běžných střevních problémech způsobených špatnou životosprávou, ale také proti střevní chřipce. Zázvor lze využít mnoha způsoby, a to nejen v kuchyni.
Můžete si z něj připravit čaj, který je ideální při virových onemocněních, k jejichž průvodním příznakům patří někdy i průjem.
Zázvorový sirup působí proti plynatosti a podporuje střevní peristaltiku. V prodejnách se zdravou výživou seženete i zázvorové bonbony.
Na zázvorový čaj budete potřebovat kousek čerstvého kořene (2 centimetry bohatě stačí). Nastrouhejte ho a zalijte vroucí vodou. Nechte 5 až 10 minut louhovat a vypijte. Nebo si vyrobte kandovaný zázvor.
Zhruba kilogram kořene očistěte, nakrájejte na plátky (cca 4 mm silné) a dejte povařit do litru vody asi na 20 minut.
Potom přidejte kilo cukru krupice, nechte přejít varem, odstavte a dejte na 24 hodin odstát. Další den opět 20 minut vařte, odstavte a nechte znovu 24 hodin v nálevu.
Třetí den povařte opět 20 minut, sceďte a nechte dobře okapat. Takto připravený zázvor obalte v moučkovém cukru, rozložte na mřížce (nebo síťce) a nechte úplně oschnout. Pokud nechcete mít kandovaný zázvor příliš sladký, obalovat v cukru ho nemusíte. To ale poznáte sami.
Nadýmání zažene koriandr
Koriandr upravuje trávení, zvyšuje chuť, pomáhá při bolestech břicha, nadýmání a dalších střevních trablech. V gastronomii se využívá celá rostlinka. Kořen se vaří jako zelenina a přidává se i do směsi kari koření.
Lodyha se používá do polévek. Koriandr se doporučuje přidávat k luštěninám (jako skvělá prevence nadýmání), koriandrové lístky se báječně hodí pod maso, do salátů, omáček i polévek.
Semena mohou být součástí rajčatových čatní, ragú, ale rovněž jablkových koláčů či marmelád.
V kombinaci s kmínem se koriandr používá při pečení chleba. K léčbě střevních potíží se používají drcená semena.
Můžete si z nich udělat odvar (1 polévková lžíce semen na 2 až 3 dcl vody) nebo je konzumovat čerstvě nadrcená, cca 1 čajovou lžičku 3krát denně. Koriandr je díky své lahodné chuti a vůni vhodný i k výrobě vína:do jednoho litru červeného vína nasypte asi 3 až 4 polévkové lžíce koriandru a nechte 10 dnů louhovat. Užívejte po lžících (1 až 4 lžíce denně).
Proti křečím zkuste anýz
Příjemně aromatické koření napomáhá správnému trávení, ulevuje při plynatosti a křečích, zmírňuje průjmy a koliky. Ve středověku byl anýz považován za všelék a tvořil tradiční složku tzv. dryjáků – protijedů na všechny druhy nemocí.
Vědělo se, že dokáže očišťovat a omlazovat organismus. Jeho dezinfekční a antibakteriální účinky využívá přírodní medicína dodnes. Při léčbě střevních problémů se využívají podrcená semena.
Obsažené látky povzbuzují trávení, působí proti plynatosti a uvolňují křeče v zažívacím traktu. Čaj z anýzu se doporučuje i při mírných otravách jídlem a jako doplněk při průjmových onemocněních.
Zalijte 2 až 3 čajové lžičky podrcených plodů ¼ litrem vody a nechte 15 minut odstát. Popíjejte obden.