Odpolední siestu dodržují především ve Středozemí. Podle odborných lékařů má odpolední „šlofík“ své opodstatnění. Nejen proto, že je přes poledne největší horko, ale jde i o ochranu zdraví.
Ne náhodou lidé dodržující pravidelně polední či odpolední siestu netrpí tak často chorobami srdce. Dvacetiminutový spánek totiž blahodárně působí na naše srdce a cévy.
Ačkoli je jeho vliv na snížení krevního tlaku jen mírný, i to znamená pokles rizika infarktu až o 10 %! Navíc lidé s vysokým krevním tlakem, kteří po obědě pravidelně spí, potřebují mnohem méně léků.
Tělo chce spát 2x denně
Pocit únavy a ospalosti je v časném odpoledni normální. Za běžných okolností je člověk duševně i fyzicky nejaktivnější v dopoledních hodinách až do období prvního fyziologického útlumu.
Ten se dostavuje po poledni, zhruba mezi první a třetí hodinou odpolední. Druhý vrchol únavy ve večerních hodinách ústí v normální noční spánek.
V teplých krajích, mezi které můžeme v letošním horkém létě počítat i Českou republiku, je potřeba odpočinku prohloubená unavujícím vedrem.Španělé či Řekové si už v minulosti navykli přizpůsobovat pracovní rozvrh klimatickým podmínkám. Dojde k tomu i u nás?