Lupénka má nevyzpytatelný průběh. Může se objevit, může se zase ztratit. Lék na ni není, ale existuje mnoho způsobů, které pomohou projevy lupénky zmírnit.
Nejčastěji se lupénka projevuje ostře ohraničenými ložisky šupinaté kůže například na loktech či kolenou, výjimkou není ani výskyt na břiše. Někteří pacienti mívají ložiska ve tvaru kapek, rozesetých po celém těle, jiní mají bolavé puchýřky.
Přestože lupénku vnímáme jako kožní nemoc, vzniká hluboko uvnitř našeho organismu. Lékaři ji spojují s poruchou střevní stěny trávicího ústrojí, kdy se do těla dostávají toxické látky. Proto je dobré organismus pravidelně detoxikovat.
Genetika i stres
Lupénka je až z padesáti procent dědičná. Nejčastěji se „probouzí“ mezi 20. a 30. rokem věku, dále kolem 40. roku, u malých dětí se vyskytuje výjimečně. Mezi další faktory, které nemoc spouští, patří životní styl, stravování, prostředí i stres.
Svou roli mohou hrát také metabolické choroby, užívání některých léků nebo narušená imunita.
Doplňujte vitaminy
Jezte potraviny, které podporují zdraví pokožky. Jsou to zejména ořechy, semínka, ryby, nízkotučné mléčné výrobky, zelenina a ovoce.
Skvělé je také droždí, které obsahuje biotin a vitaminy skupiny B. Naopak se vyhněte polotovarům, potravinám s vysokým obsahem éček, rafinovaným cukrům a konzumaci tvrdého alkoholu.
Zklidňující kosmetika
Pro zmírnění lokálních projevů lupénky se hodí aplikovat masti, krémy či gely, které mají jednak hydratační a protizánětlivé účinky a zároveň tiší svědění či zarudnutí.
Obvykle jejich základ tvoří kyselina salicylová nebo výtažky z ovsa, konopí, tea tree olej, aloe vera či přeslička rolní.
Výborná je také koupel se solí z Mrtvého moře či s epsomskou solí. Zmírňuje svědění a napomáhá regeneraci pokožky. Naopak se vyhněte všem parfémovaným produktům se syntetickými složkami, a to nejen těm na tělo, ale i na vlasy.
Buďte v pohodě
Dlouhodobý stres je považován za jeden z hlavních spouštěčů lupénky a zhoršuje také celý její průběh. I když je to někdy obtížné, zkuste se stresovat co nejméně. Zkuste relaxační cvičení, meditace, procházky na čerstvém vzduchu.
Vyzkoušejte fototerapii
Světelná terapie zahrnuje vystavení pokožky ultrafialovému světlu pod dohledem lékaře. Ultrafialové světlo může pomoci zpomalit růst kožních buněk vyvolaných lupénkou. Fototerapii je vhodné kombinovat s užíváním léků.
Přírodní oleje
Úlevu mohou přinést také rostlinné či esenciální oleje.
Vyzkoušet můžete ricinový, arganový či kokosový, kterými si můžete postižená místa přímo potírat, nebo levandulový, který zřeďte s nosným olejem, například kokosovým, nebo jej přidejte několik kapek do koupele.