Slovo celiakie pochází z latinského slova břišní, jak z názvu plyne, jedná se o onemocnění trávicí soustavy. To se projevuje v tenkém střevě, a to chronickým zánětem. Celiak, tedy člověk trpící celiakií, nemůže jíst lepek, který je obsažen v obilninách. Musí tedy dodržovat takzvanou bezlepkovou dietu.
Projevy
Někteří ji mají od dětství, jiní se s ní setkali až v dospělém věku. Nemoc je v současné době nevyléčitelná. Na začátku má člověk většinou problémy s trávením.
Kromě častých bolestí břicha se může jednat i o průjmy, problémy s nadýmáním či zvracení. Celiakie je způsobena zánětem v tenkém střevě. Kvůli zánětu pak hůře tráví a nemohou se vstřebávat živiny.
Léčba
Je třeba vyřadit z jídelníčku pečivo, klasické těstoviny a jídla, do kterých se mouka přidává.
Dieta musí být dodržována, při jejím porušení by došlo k projevení obtíží. V současné době jsou k dispozici bezlepkové potraviny, které lze koupit v obchodech se speciální výživou, ale často i v klasických větších supermarketech.
Kromě pečiva či těstovin lze pořídit i bezlepkové sušenky, alternativy ke klasickým moukám a spoustu dalších produktů, které celiakům pomáhají nahradit potraviny s lepkem. V restauracích mohou najít seznam alergenů, kde je pod jedním z čísel uveden lepek.
Původ
V současné době lékaři nevědí, jak přesně celiakie vzniká. Zčásti za její vznik může genetika. Hodně lidí má rizikový genotyp pro vznik onemocnění, ale jen u malého procenta se rozvine.
Diagnostika
Celiakie by měla být diagnostikována lékařem. Lepek je v lidské stravě potřebný, jeho vyřazení z jídelníčku není dobré, pokud člověk celiakii nemá. Jedním ze způsobů testování, zdali je člověk celiak, je sérologické vyšetření.
Dalším způsobem je biopsie, odebrání kousku střeva. Bezdůvodně vynechat lepek je pro tělo na škodu..