Ženy pláčou asi o 50 % častěji než muži, protože pláč je u mužů projevem slabosti. Ale pravdou je, že pokud se vám chce brečet, nezadržujte slzy. Protože pláč vám může pomoci vyřešit více zdravotních problémů, než by vás vůbec mohlo napadnout.
Pláč pomáhá lidem uklidnit se během stresového období. Výsledek se sice nemusí objevit okamžitě, ale až po několika minutách intenzivního pláče, jakmile se tělo uvolní.
Stres, napětí, vysoký krevní tlak
Slzy aktivují parasympatický nervový systém, což má na náš mozek velmi uklidňující účinky. Napětí a tlak z vás postupně opadne. Kromě stresu vás ohrožuje mnohem nebezpečnější nekontrolovaný vysoký krevní tlak.
Ten může vést k řadě závažných onemocnění, jako je mozková mrtvice, srdeční infarkt, srdeční selhání, demence nebo dokonce i selhání ledvin.
Dobrou zprávou ale je, že pláč nejen snižuje a reguluje krevní tlak ale intenzivní pláč může také stabilizovat srdeční rytmus.
Odstraní toxiny zlepší náladu
Jakákoli forma vylučování naše tělo očišťuje od nahromaděných toxinů. U pláče tomu není jinak. Slzy, které naše oči produkují, odstraňují škodlivé látky, jež se během stresu nastřádaly v našem organismu. S tím souvisí i výkyvy nálad.
Ty se sice vyskytují z různých důvodů. Jednou z možných příčin je i nahromadění manganu v těle. Jakmile pláčeme, tento přebytek opouští naše tělo přes slzy. A v neposlední řadě slzy fungují jako snížení vnímání bolesti.
Kromě toho pláčem produkujeme oxytocin a endorfiny, což jsou chemikálie, díky nimž se cítíme dobře a uvolňují naši fyzickou a emoční bolest. Takže rozhodně nené dobré se za pláč stydět. Každý, i muži, by si proto měli poplakat vždy, kdy k tomu cítí potřebu. Je to lidská přirozenost, která je navíc velmi užitečná.