Název poloostrova pochází od mytického vládce Pelopa. Ten se proslavil založením her v Olympii, kdy byl nakonec i pohřben.
Kdekoli na pelopově ostrově, jak se také Peloponésu přezdívá, najdeme stopy nějakého boha, nebo bájného hrdiny.
Nejen Apollonův chrám
Kdysi jedním z předních měst Řecka Korint leží na Korintské šíji, která spojuje poloostrov Peloponés a řeckou pevninu. Hlavním turistickým lákadlem je Apollonův chrám.
Měli byste navštívit také akropoli Acrocorinth, malé středověké městečko na kopci nad starověkým Korintem.
Známé jsou především jeho středověké hradby. V létě je zde oblíbenou aktivitou kromě návštěvy památek také koupání v moři. Nedaleko se nachází Loutraki, léčebné lázně s velkým kasinem a dlouhou plážovou promenádou s mnoha restauracemi.
Starověké Mykény
Proslulost si město vysloužilo zejména díky Homérovi a jeho známým eposům Ilias a Odysseia. Mykény byly v 2. tisíciletí př. n. l. jedním z hlavních center řecké civilizace a vojenskou pevností.
Dnes tu jsou trosky snad nejstaršího řeckého města a hradu krále Agamemnona, který podle Homéra bojoval v trojské válce. Hrad sám byl různým způsobem přestavován. Časem byly vybudovány mohutné hradby i s proslulou Lví branou.
Olympie a její hry
První olympijské hry z r. 776 př. n.l. jsou považovány za první skutečně historicky doloženou událost v řeckých dějinách. Vítězem byl Koroivos, který zvítězil ve sprintu, což byla tehdy jediná disciplína.
Jako první vás v Olympii upoutá Palaestra. Kolonáda dórských sloupů lemuje otevřené čtvercové prostranství, které sloužilo k tréninku skoku, zápasů a pěstních soubojů. Zaujme i Héřin chrám. A branou vítězů se dostanete na samotný stadion.
Tolo a Niforeika
Velmi oblíbené letovisko zvané Tolo je ideálním výchozím bodem k poznávacím výletům a současně umožňuje nádherné koupání v malebném prostředí mořského zálivu. Pláží je tu hned několik.
Také Niforeika je poklidné místečko v záplavě zeleně, rodinná atmosféra, skvělá relaxace, romantika při západu slunce, příjemné koupání. Ani tady nechybí taverny a restaurace při březích, ze kterých se můžete těšit krásnému výhledu na moře a okolí.
Kalamata včera a dnes
V období mykénské civilizace zde existovalo město Farai, o němž se zmiňuje i Homér a bylo pod vlivem Sparty. Později zde vznikl klášter Panaja tin Kalomata, podle něhož se pojmenovalo i město.
Kalamata je po Patrách druhým největším městem na Peloponésu. Symbolem města je chrám Svatých Apoštolů s nástěnnými malbami ze 14. století a dominantou hrad Kastro ze 13. století. Nejzajímavější z něj je vstupní brána. Za prohlídku stojí i Staré Město.