Suroviny:
900 g – 1,3 kg libové jehněčí kýty
25–30 g zázvoru nakrájeného nadrobno
2 snítky nasekaného čerstvého rozmarýnu
1 stroužek česneku oloupaný a nakrájený nadrobno
2 lžíce olivového oleje
300 ml portského
15 velkých vypeckovaných rozpůlených švestek
6 cherry rajčat
2 lžíce zázvorového sirupu
pepř
sůl
Postup:
Troubu předehřejte na 180–190 °C a v malé misce smíchejte zázvor, rozmarýn, česnek a olej. Položte jehněčí maso na prkénko, osolte a opepřete a na povrchu udělejte několik zářezů. Ty naplňte rozmarýnem a zázvorem.
Maso v pekáči podlijte vodou a pečte přikryté alobalem za občasného polévání jehněčí šťávou. Asi 40 minut před koncem pečení přidejte švestky, rajčátka a portské.
20 minut před koncem pečení maso potřete zázvorovým sirupem a dopečte. Podávejte na nahřátých talířích. Chcete-li servírovat šťávu méně rustikální, jehněčí maso vyjměte a s polovinou švestek dejte stranou do tepla.
Z pekáče pak odeberte přebytečný tuk a zbylou šťávu propasírujte. Vraťte do ní maso i se švestkami. Servírovat můžete s opečenými brambory i s kaší.
Jehněčí maso je u nás trochu opomíjené a je to škoda, protože ač má výraznější chuť, je velmi jemné a delikátní.
Navíc je lehce stravitelné, a proto se spolu s kuřetem a králičím masem doporučuje i malým dětem. Vhodné je i při dietách, problémech s trávicím systémem, zvýšeném cholesterolu.
Jehněčí kýta je u nás doma velmi oblíbená. Tento recept vypadá lákavě, hlavně ta část s portským a švestkami. Díky za inspiraci!
Tento recept mě zaujal, především pro svou kombinaci zázvoru a švestek, které miluji. Už se těším, až ho vyzkouším!
Jehněčí sem ještě nikdy nezkoušela, ale zní to dobře! Přítel má rád zázvor, tak třeba se do toho společně pustíme.