Přijít o zuby je děsivá představa. Nenápadný zánět dásní vás o ně může připravit velmi lehce, zejména když se vyhýbáte návštěvě zubaře.
Začíná to zarudnutím
Zánět dásní postihuje více než tři čtvrtiny dospělých. Hodně lidí ale netuší, že se tento problém, který může končit ztrátou zubů, týká i jich. Prvním příznakem je lehké zarudnutí a slabý otok dásní.
Později se objevuje krvácení dásní při čištění zubů, zápach z úst, bolest a zvýšená citlivost dásní a zubů. V dalším stádiu dásně odstupují od zubu a ve volném prostoru se mohou tvořit váčky naplněné hnisem. Zuby se uvolňují, pohybují a nakonec vypadnou.
Příčinou jsou bakterie
Zánět dásní vyvolávají specifické bakterie. Pokud se dostatečně nevěnujete zubní hygieně, vytváříte jim ideální podmínky pro život.
K růstu bakterií v ústní dutině přispívá také špatná životospráva, kouření, zubní kámen, nezdravé stravování, ale i oslabená imunita a chronická onemocnění. Přesto je parodontóza do určité míry i dědičným onemocněním a část pacientů za její vznik nemůže.
Škodlivé bakterie, které ji vyvolávají se totiž v některých rodinách vyskytují a „předávají“ více.
Léčba je náročná
V počátečních stádiích onemocnění stačí zlepšit ústní hygienu, používat speciální léčebné gely a pasty a častěji chodit na kontroly k zubaři. To se ale týká opravdu jen prvních stádií.
Pokud už se objevily zánětlivé váčky, záleží na tom, jak hluboko zasahují. U mělkých váčků čeká pacienta speciální hloubkové čištění chrupu a odstranění zánětu z postižených míst.
V případě hlubokých váčků, kdy zánět zasáhne kost čelisti je nutná mnohem náročnější léčba, která spočívá nejen v řešení zánětu, ale i posílení oslabené kosti.
Nejlepší je prevence
Parodontóze se můžete vyhnout. Základem je správné čištění zubů včetně používání zubní nitě a mezizubního kartáčku. Dvakrát do roka byste si měli nechat vyčistit chrup u dentální hygienistky.
Pomoci může i žvýkání žvýkaček bez cukru po každém větším jídle a používání zubních past s koloidním stříbrem.