Oteklé, zanícené dásně, choboty, viklavé zuby, to je parodontitida, lidově paradentóza. Může skončit ztrátou zubů, často jinak zdravých, a ještě navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.
Příčinou paradentózy je špatná ústní hygiena, kvůli níž se na zubech a dásních usazuje měkký povlak, tzv. plak, v němž sídlí mikroorganismy.
Chce to proto čistit si zuby alespoň 2x denně, používat zubní nit a mezizubní kartáčky a chodit k zubaři nejméně dvakrát ročně.
Moc sladkostí
Příčinou je také nadměrná konzumace sladkostí a sycených sladkých nápojů, které ulpívají na zubech a dásních, kde vytvářejí vhodné prostředí pro množení škodlivých bakterií.
Na vzniku paradentózy se rovněž podílí kouření a nadměrné požívání alkoholu, stres nebo poruchy zažívání či látkové výměny.
První příznaky
Paradentózu předchází zánět dásní – zarudnou, otečou a začnou krvácet. Už v tomto počátečním stadiu je dobré nechat si chrup ošetřit lékařem, protože zánět dásní je možné zcela vyléčit.
Zlé choboty
Mezi dásní a zubem vznikají v důsledku činnosti bakterií žijících v zubním plaku jakési kapsy, kterým se říká choboty. V nich existuje ideální prostředí pro množení bakterií a tedy vznik zánětu.
Pokud se tento stav neléčí, začínají se dosud těsně u sebe stojící zuby viklat a rozestupovat a nakonec vypadnou.
Rizika
Bohužel paradentóza může zhoršovat např. aterosklerózu, onemocnění srdce, při němž hrozí infarkt, cukrovku nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Vyšší je i riziko vzniku mozkové mrtvice, u žen pak potratu či porodu dítěte s nízkou porodní hmotností.
Důsledný boj se zubním plakem a bakteriemi jako hlavní příčinou nemoci má tedy doslova životní význam.