Dobromysl známější jako oregano se těšilo úžasné pověsti a oblibě všech léčitelů a bylinkářů. Měla podle nich přímo zázračnou moc.
Pro svou výraznou a intenzívní chuť slouží odedávna jako koření. Používá se při pečení drůbeže a přidává se do některých polévek a omáček.
Z mnoha dobrých účinků se nejčastěji využívá její schopnosti čistit zahleněné plíce, pomáhá při úporném suchém kašli, při chronickém kataru a nemocech průdušek. Její české jméno zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu.
Dobromysl uklidňuje, při tomto použití částečně nahrazuje i kozlík, celkově posiluje organismus, zlepšuje krevní oběh – to všechno jsou účinky, které zajisté zlepší i naši mysl. Bylinka působí také dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti.
Oregano upravuje stolici, tedy průjem zahustí a zácpu zvláční. Pomáhá proti křečím a pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji opět vyvolá, napomáhá pravidelnosti menstruačního cyklu a uvolňuje křeče.
Koupel zklidní duši
Dobromysl je častou a velmi dobrou přísadou bylinných koupelí, protože posiluje celý organismus; velmi dobře se tyto účinky projevují u slabých dětí a starých lidí. Prospívá při revmatismu a kožních onemocněních.
Přidává se také do inhalačních směsí při rýmě, chřipce, zánětu průdušek. Žádné škodlivé účinky dobromysli nebyly zjištěny, je to bylinka, která posiluje a zlepšuje náladu, ale to by se nemělo přehánět.
U žen je na gynekologické problémy nejoblíbenější smě s dobromysli, řebříčku, kontryhelu a plavuně vidlačky. Čaj pijeme třikrát denně po dobu několika dní. .