Je výjimečný v tom, že zvyšuje krevní tlak a přitom zároveň uklidňuje. Jeho užívání ale vyžaduje přísná pravidla.
Zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách, dělá cévy pružnější a celkově posiluje, proto je osvědčený v rekonvalescenci po nemocích, lékařských zákrocích a při celkovém vyčerpání. K tomuto užití je nejlepší vyrobit rozmarýnové víno.
Čaj z rozmarýnu má potopudné a močopudné účinky, uvolňuje větry a křeče zažívacího ústrojí. Pomáhá při ženských nemocech, upravuje menstruaci a léčí výtok.
Čistí pleť a hojí
Silný odvar z rozmarýnu slouží k čištění pleti, omývání ekzémů, jako obklad na rány a pohmožděniny. Jako přísada do koupele oživuje údy po mrtvičce. Pro svoji příjemnou vůni se přidává do kosmetických výrobků a parfémů, zvlášť oblíbený je v aromaterapii.
Potírání pokožky rozmarýnovou tinkurou nebo olejem zlepšuje její prokrvení, pomáhá při svalových a nervových bolestech.
Byl to elixír lásky?
Rozmarýn se používal k přípravě kadidel a elixírů lásky. Jako koření se využívají čerstvé nebo usušené lístky. Stejně tak i snítky, které se před pečením položí k masu či do něj zapíchnou. U rozmarýnu, jako u většiny bylinek, platí heslo: Všeho s mírou!
Doporučená dávka je kávová lžička sušených lístků jako koření do pokrmu pro čtyři osoby. Ve větším množství působí opojně.
Kam se hodí nejlépe? Neuděláte chybu, když jej přidáte do marinád a grilovacích směsí, do obalovacích těstíček, k ochucení pečených ryb a vepřového masa, zeleninových jídel z rajčat a lilků, salátů i polévek. Ochutit s ním můžete oleje i octy. .