Na cestě mezi našimi Krkonošemi a gigantickými Alpami se nachází krásné horské štíty slovenských Tater.
Okouzlí vás čistým vzduchem, ale také průzračností horských ples a přenádhernými výhledy. Navíc se s místními bez problému domluvíte, takže se budete cítit jako doma.
Stačí absolvovat jen šestihodinovou cestu vlakem, a dostanete se k nejbližší bráně Tater, do Liptovského Mikuláše. Pokud si budete chtít hned po cestě odpočinout, rozhodně navštivte věhlasný aquapark Tatralandia.
Najdete zde termální bazény s minerální geotermální vodou, bazény se slanou vodou, vnitřní i venkovní skluzavky a můžete si zajít klidně i na masáž.
Turistika i lyžování
Když už budete v Liptovském Mikuláši, nezapomeňte zajít k vodní nádrži Liptovská Mara, vedle které pojedete vlakem, a naskytnou se vám tak nádherná panoramata.
I když se tu nenachází žádné velké hotely, kouzlo vaší dovolené dodá ubytování v malých penzioncích a chatkách.
Když si budete chtít zalyžovat, v blízkosti se nachází lyžařské středisko Jasná, kde jsou ideální podmínky jak pro začátečníky, tak černá sjezdovka pro zdatné lyžaře.
Po stopách Anděla na horách
Pokud budete vlakem pokračovat dále, dorazíte do Popradu. Mimo krásnou přírodu se zde také nachází aquapark Aqua City, který nabízí i horké bazény pod širým nebem! Takové koupání v okouzlujících horách zažijete leda tak na Islandu.
Rozhodně stojí za to nechat se vyvézt takzvanou „ozubnicovou elektríčkou“ do Tatranské Lomnice, kde si buďto zalyžujete, nebo budete pokračovat lanovkou k morénovému jezeru Štrbské pleso, které vám vyrazí dech.
Když budete pokračovat dále k Lomnickému štítu, jistě si vzpomenete na film Anděl na horách. Legendární Morava je stále na svém místě a klidně se zde můžete ubytovat.
Nezapomeňte na Slovenský ráj
Pokud patříte k nadšencům pěší turistiky, sejděte do Lomnice na stanici lanovky zvané Štart. Jistě oceníte, že se na tatranské železničce nemusíte vracet po stejné cestě, ale třeba po dvou dalších okruzích.
Buďto přes Starý Smokovec a zpět, nebo právě přes Štrbské pleso, kde si opět můžete zalyžovat.
Pokud už nebudete mít na konci dovolené tolik sil, vyrazte poslední dva dny do Slovenského ráje, kde se vydáte po roklinách, narazíte na nádherné vodopády či lávky z popadaných stromů a zažijete pocit divočiny.
Jezera, která musíte v Tatrách vidět zblízka
Popradské pleso: Stalo se startovním bodem turistů mířících na Rysy, které jsou známy svým překrásným scenerickým výhledem. K Popradskému plesu se můžete dostat ze Štrbského plesa a cesta trvá přibližně dvě hodiny pomalou chůzí.
Zelené pleso Kežmarské: Je jedním z nejkrásnějších divů Vysokých Tater. Na moréně plesa je Chata pri Zelenom plese. Nejlepší trasa sem vede po žluté značce pozvolným stoupáním Dolinou Zeleného plesa z Tatranské Lomnice.
Veľké Hincovo pleso: Veľké Hincovo pleso je karové ledovcové jezero v Mengusovské dolině. Rozlohou 20,08 ha a hloubkou 53,7 m se jedná o největší a nejhlubší jezero Slovenska.
Vede k němu lehká túra, vhodná pro ty, kdo chtějí nádherné výhledy, ale ne těžkou trasu.
Vychutnejte si slovenské speciality
Pokud jste ještě neměli tu čest setkat se s pravou kuchyní našich slovenských sousedů, musíte to napravit. Protože i když máme společnou historii a podobný jazyk, některé tradiční pochoutky zkrátka nikde jinde než na Slovensku nenajdete.
Všeobecně se jedná o velmi výživná jídla, kde se používá hodně tuků. Jako předkrm se stejně jako u nás často podává polévka s čerstvým chlebem.
Nejznámější je na Slovensku pravá kapustnica ze zelí, ve které najdete tři masa, a to hovězí, vepřové, ale i klobásky.
Kdo by neslyšel o haluškách!
Jako hlavní chod samozřejmě ochutnejte tradiční slovenské halušky s brynzou – bramborové nočky s osmaženou slaninou a přelité brynzou s kysanou smetanou.
Z bramborového těsta si můžete objednat také pirohy, které se připravují jak na sladký, tak na slaný způsob. Domů si dovezte třeba ovčí sýry, parenicu, oštěpok či oblíbené slané korbáčiky.