Období svátků bývá tradičně spojováno s hodováním, popíjením a oslavami. V lednu se nám to ale všechno sečte, kromě nabytých kil nás kolikrát už během svátků potrápilo zažívání, trávení a vyprazdňování.
Od toho jsou novoroční předsevzetí, protože kdy jindy se začít starat o své tělo než právě na začátku roku. Na tipy jsme se zeptali Zuzana Juskové z mladé české firmy SimpleBiotix.
Pojmy jako střevní mikrobiom, probiotické bakterie a prebiotika jsou pro Vás denním chlebem. Můžete je přiblížit i našim čtenářům?
O střevním mikrobiomu se říká, že je to náš druhý mozek. Ve střevech totiž žije až 1,5 kg bakterií – tedy živých organismů. Tyto probiotické bakterie ovlivňují naše zažívání, trávení a vyprazdňování.
Kromě toho ale ovlivňují i naši náladu tím, že se tu tvoří se tu 90% hormonu štěstí serotoninu. Žijí tu také Bifidobakterie – bakterie věčného mládí, které se nám postupem věku ztrácejí.
Zuzko, jak jste se dostala k nápadu vyrábět vlastní potravinový doplněk?
V mládí jsem reprezentovala Českou republiku ve snowboardingu. Mám ráda aktivní životní styl a zde je základem tělo, které vás nezradí a funguje.
Postupem času, když jsem založila rodinu a zažívala stres v práci, jsem najednou pocítila, že mé tělo stárne, vytrácí se energie a ubývají síly.
Právě v té době jsem poznala mikrobiologa RNDr. Petra Ryšávku a ten mi osvětlil, že tajemství zdravého a spokojeného života se ukrývá ve střevech. Tehdy poprvé mi byl vyvrácen mýtus, že probiotika se užívají jen při antibiotické léčbě.
A není to tak? Vždyť každý lékař nám probiotika k antibiotikům doporučí.
Antibiotická léčba je vlastně poprava přátelských bakterií v našem břiše. Je tedy nutné současně s antibiotiky nasadit vhodná probiotika. Ale probiotika dokážou odvést skvělou práci i ve zdravém těle.
Naše potrava už dávno není tak bohatá na živiny, jako byla za dob našich babiček. Jíme spoustu průmyslově zpracovaných jídel, čerstvost a lokálnost kvalitních potravin nám chybí. Svá střeva dlouhodobě zatěžujeme stravou, stresem a léky. To bychom si měli uvědomit o občas svému tělu probiotika dopřát.
Jak se takový nedostatek přátelských bakterií může projevit?
To je právě u každého člověka různé – například u mě to byl celková únava a problémy s trávením.
Když správně nepracují střeva, může se to odrazit i na náladě a duševním zdraví, zvýšenou náchylností ke stresu, a samozřejmě vším, co je spojené s cestou potravin od úst až do záchodové mísy – takže trávení, zažívání i vylučování, nadměrná plynatost.
Špatná činnost střev může souviset i třeba s kožními problémy nebo nepříjemným nafouknutím bříška, což trápí zejména dámy. Nesmíme zapomínat na to, že střeva hrají velmi důležitou roli v budování imunity. Ve střevech se skrývá 80% naší imunity.
Takže když si dám do pořádku střeva, budu se cítit dobře?
Myslím si, že by péče o střeva měla být součástí našeho života – stejně jako třeba bereme vitamíny nebo se staráme o pleť.
Právě proto jsme začali vyrábět doplněk stravy SimpleBiotix, kde kombinujeme kvalitní probiotika s prebiotiky (krmení pro probiotika) a ostatními blahodárnými látkami.
Máte nějaké konkrétní příběhy lidí, kteří mají se SimpleBiotix zkušenosti?
Těch příběhů je už celkem dost. Někdo si SimpleBiotix pochvaluje, že má více energie a ráno se mu lépe vstává. Starší lidé nám volají, objednávají SimpleBiotix znovu, protože jim ulehčuje zažívání, trávení a vyprazdňování. Dalším zákazníkům se třeba vyřešili problémy s nafouknutím a plynatostí.
Cestovatelé si SimpleBiotix berou s sebou na cesty, aby se vyhnuli průjmům nebo zácpě.
Zpětná vazba od zákazníků je pro nás hlavním motorem, který nás pohání v hledání těch nejlepších přátelských bakterií a snaze vyvíjet udržitelný a kvalitní produkt.