Chrápání je velice nepříjemná záležitost, o tom se nemusíme přít. Bohužel jím ale trpí nejen spolunocležníci, ale i samotný „pachatel“. Jak si můžete účinně pomoci sama, a kdy je třeba vyhledat pomoc odborníka?
Pokud je způsobeno nachlazením a ucpaným nosem, problém se během pár dnů vyřeší. Na vině ale může být uvolněná tkáň v dýchacích cestách, která zužuje prostor pro proudění vzduchu.
Dále také zkřivení nosní přepážky, zduřelé krční mandle nebo zánět, nosní polypy, ale i konzumace alkoholu, kouření, nadváha, užívání některých léků, špatná poloha ve spánku nebo nesprávná volba polštáře.
Ať za ním stojí cokoli, chrápání způsobuje velkou únavu, takže i dostatečný spánek je ve finále nedostatečný. Za následek má také ztrátu koncentrace, nervozitu, podráždění, bolesti hlavy i noční můry. Zakročte včas!
Mocná síla přírody
Vyzkoušet můžete kurkumu s mlékem před spaním. Stačí přidat do 200 ml vlažného mléka dvě čajové lžičky kurkumy a pořádně zamíchat. Máta peprná pomáhá předcházet otokům a tím umožňuje dýchacím cestám, aby zůstaly otevřené.
Pokud máte v ložnici suchý a studený vzduch, sáhněte po čerstvé bylině nebo vonném oleji, který rozprašujte pomocí difuzéru či aromalampy.
Výběr polštáře
Chrápání může značit i to, že máte špatně umístěnou hlavu na polštáři nebo je špatný polštář. Nesmí být příliš plochý ani příliš chlupatý. Důležité je vybrat si takový, který vám umožní mít hlavu položenou ve správném úhlu.
Uvolňující relaxace
Pomáhá také masáž krční páteře olivovým olejem. Olej navíc zajistí, že krk zůstane po celou noc zvlhčený, a tím se zabrání vzniku otoků a chrápání.
Podle vědců stojí za chrápáním také stres, takže doporučují řízenou relaxaci, která vás dostatečně zklidní. Naučíte se správně dýchat, zlepšíte kvalitu svého spánku, a po chrápání prý nebude ani památky.
Spánková hygiena
Každý den byste měla uléhat do postele ve stejnou denní dobu, a to i o víkendech. Pro spánek je důležité zajistit dobře vyvětranou místnost, optimální teplota by se měla pohybovat v rozmezí 18–20 °C.
V místnosti by také měly být ticho a tma. Z ložnice odstraňte veškeré rušící předměty a eliminujte alergeny. Čtyři až šest hodin před spánkem nepijte černý ani zelený čaj a vynechejte i další nápoje s obsahem kofeinu.
Omezte také příjem nikotinu a alkoholu. Aby se vám lépe spalo, doporučuje se krátká procházka po večeři, ale vyvarujte se náročné fyzické aktivity. Pokud nic nepomůže, objednejte se na ORL.
Je zajímavé, jak mnohé technologické vychytávky, jako jsou chytré polštáře a spánkové monitory, mohou pomoci bojovat s chrápáním. Třeba to někomu pomůže.
Hele, já mám šílený problémy s chrápáním kvůli alergiím. Ten difuzér s mátou zní docela fajn, možná to zkusím. Díky za tip!