Pálení žáhy a další projevy refluxu dokážou člověka pěkně potrápit. Pokud příznaky přicházejí zřídka, stačí jen upravit jídelníček.
Možná to znáte – po dobrém jídle přijde trest v podobě pálení až bolesti za hrudní kostí v jícnu, které sahá od žaludku až po krk. Pokud jsou tyto problémy časté, je samozřejmě nutné navštívit lékaře, léčbě však můžete pomoct i doma.
Co je refluxní choroba?
Při refluxní jícnové chorobě neplní správně svoji funkci jícnové svěrače. Obsah žaludku se přes oslabený jícnový svěrač dostává zpět do jícnu a zase zpět do trávicího traktu.
Kyselina chlorovodíková společně s kyselými částmi jídel pak poškozují sliznici jícnu, hltanu a úst. Při dlouhodobém poškozování sliznice jícnu žaludečními šťávami se může vyvinout i zánět jícnu.
Refluxní choroba jícnu ale nemusí být vždy nemoc, někdy bývá podráždění způsobeno nevhodnou stravou, zejména smaženými, tučnými, silně kořeněnými či sladkými jídly, čokoládou nebo alkoholem, taková jídla či nápoje se snažte úplně vynechat.
A co tedy dělat, když vás trápí pálení žáhy?
Dejte pozor na jídelníček
Pokud vás trápí častější pálení žáhy, je načase prozkoumat svůj jídelníček a způsob stravování. Každý může mít jiné spouštěče, proto je dobré si všímat, kdy a po kterých konkrétních jídlech cítíte pálení žáhy nejvíce, a těm se pak pokud možno vyhýbat.
Doporučujeme
Více byste si měli dopřávat libové maso, zeleninu, nekyselé ovoce, zdravé tuky, nízkotučné mléčné výrobky nebo ovesné vločky. Pomoci mohou také některé bylinky a koření, například zázvor, fenykl, oregano, bazalka, tymián či rozmarýn.
Místo čaje pijte odvary z jitrocelu, zeměžluče nebo řebříčku. Naopak se vyhněte mátě a pepermintu. I když mátový čaj obecně pomáhá na žaludeční problémy, v případě žáhy není vhodný a může reflux ještě zhoršit, raději si dejte zázvorový, nebo fenyklový čaj.
Co ještě pomůže
Překyselení žaludku pomohou zásadité potraviny. Například citron, ačkoli je kyselý, působí v těle jako velmi účinná zásada, která neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku.
Dejte si po obědě sklenku vody s čerstvě vymačkanou šťávou z poloviny citronu. Podobně funguje lžička jablečného octa rozmíchaná ve sklenici vody nebo kyselá okurka.
Pomáhá také česnek, funguje podobně jako zázvor. Zařaďte do jídelníčku více česneku a při problémech zkuste rozžvýkat jeden stroužek. Chce to sice trochu odvahy, ale výsledek je zaručený.
Dalším skvělým pomocníkem při pálení žáhy je hořčice. Rozmíchejte 1 lžičku plnotučné hořčice v malé sklence vody a vypijte ji, bolest odezní během chvilky.
Ve sklence vody můžete také rozmíchat lžičku jedlé sody a tento nápoj vypít, uleví se vám. Po sytém obědě byste si neměli dávat siestu – raději se přemozte a jděte na krátkou procházku. Také není dobré se ohýbat s plným žaludkem a jíst vydatná jídla na noc.
Dobré rady
• V případě pálení žáhy snězte 10–20 mandlí. Můžete je jíst i preventivně.
• Pomůže také lžička medu smíchaná se lžičkou kurkumy.