Už se vám stalo, že jste marně sháněla kozačky, které byste zapnula přes lýtko? Pak je možné, že máte problémy se žílami.
Proč nohy otékají?
Vlivem tepla se žilní stěny roztáhnou a žilní chlopně, které vracejí krev zpět k srdci, jsou příliš daleko od sebe, takže to pak nestíhají a část krve protéká dolů.
Zdravá žíla se s tím popasuje, na zlepšení otoků pak stačí studená sprcha, nebo dát si na chvíli nohy nahoru. Jenže když trpíte žilním onemocněním, už se můžete s otoky probouzet a ty se během dne ještě zvětšují.
Pomohou kompresní punčochy
Chladné měsíce jsou ideální na nošení kompresních punčoch. Ty snadno schováte pod kalhoty nebo právě do kozaček, do kterých se díky nim časem vejdete. Punčochy se sice obtížně oblékají, efekt mají ale obrovský.
Žilní onemocnění se vyvíjí, a pokud ho budete ignorovat, bude se dále zhoršovat. Nošením kompresních punčoch si nejen ulevíte, ale můžete vývoj onemocnění výrazně zbrzdit.
Punčocha vyvíjí z vnějšku tlak, což pomáhá žilám lépe vyhánět krev zpátky srdci. Kromě otoků zmírňují punčochy také pocity těžkých nohou, bolesti a noční křeče.
Navlékají se ráno vsedě, ještě než vstanete z postele, tedy než se všechna krev dostane do nohou. Kompresní punčochy a podkolenky mají čtyři třídy komprese, a ne každá se hodí pro každého.
Nechte si poradit
Punčochy s nižším tlakem se lépe natahují, ale tlak vyvíjený na nohu nemusí být dostatečný; a v takovém případě by bylo jejich nošení jen ztrátou času.
Poraďte se proto se svým praktickým lékařem, které jsou pro vás vhodné. Navíc vám je může rovnou i předepsat, a díky tomu vám je pojišťovna částečně proplatí.
Dobré rady
• Při oblékání punčoch si sundejte prstýnky a použijte navlékač kompresních pomůcek.
• Pomohou také gumové rukavice s drsnými dlaněmi a prsty.