Namodralé zduřeniny na nohou bývají zpočátku jen kosmetickou vadou. Může se z nich ale vyvinout vážný zdravotní problém.
Křečové žíly jsou jasně viditelné žíly, ve kterých se městná krev. Objevují se hlavně na dolních končetinách a dovedou nás pěkně potrápit.
Jak to začíná
Nejdřív pocítíte v nohou tíhu a napětí. Hlavně v horku, nebo večer po celodenní námaze. Nohy otékají, bolí, objevují se křeče, ale také ekzémy. Jakmile si všimnete prvních příznaků, jděte k lékaři.
Čím dál necháte problém dojít, tím nepříjemnější bude terapie. V nejtěžších případech se totiž můžou křečové žíly změnit v bércové vředy.
Prevence
Protože jsou křečové žíly opravdu nepříjemné, dělejte všechno pro to, abyste předešli jejich vzniku. V první řadě je třeba změnit jídelníček.
Zapomeňte ale na konzervované potraviny, smažená jídla, dorty, sušenky a jezte hodně zeleniny, ovoce, zařaďte také luštěniny, celozrnné pečivo, rýži a hlavně pohanku a kroupy, které podporují kvalitu žilního systému.
Zvyšte také příjem tekutin. Denně byste měli vypít 2,5 litru neperlivé vody. Alkohol ani káva se nedoporučují. Důležitý je i pohyb jako jízda na kole, plavání, běh nebo chůze.
Co pomáhá
Křečové žíly se vyléčit sice úplně nedají, ale výrazně se vám uleví třeba kompresivní punčochy, pohodlné boty s podpatky vysokými maximálně 3 cm a nošení ponožek bez gumiček.
Dobrým pomocníkem je i jednoduchý cvik, při kterém si lehnete na záda, zvednete nohy do výšky a budete poklepávat chodidly o sebe.
Stačí pět minut denně. Musíte-li dlouho sedět nebo stát, dělejte si každou půlhodinu přestávku, projděte se a procvičte si nohy. Kružte chodidly a ohýbejte je střídavě nahoru a dolů.
Zábaly i operace
Na naběhlé křečové žíly působí velmi dobře zábaly z kysaného zelí, které necháme v silné vrstvě na místě působit 1 hodinu. Když nic z domácích léků nepomáhá, je třeba užívat léky, které zesilují a zvyšují pružnost žilních stěn. V pokročilých stádiích pak pomůže už jen chirurgický zákrok.