Bolestivá dna, které naši předkové říkali pakostnice nebo také nemoc králů, je revmatické zánětlivé onemocnění, které vzniká zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Projevuje se hlavně silnou bolestí a otokem některých kloubů.
O dně se říká, že jí trpí zejména starší muži, není to však pravidlem. Stále častěji postihuje i ženy a mnohem mladší lidi. Většinou přichází náhle a zpravidla v noci a vyznačuje se silnou bolestí kloubů a šlach. Kromě palců u nohou může postihnout i ruce.
Postižená oblast je oteklá, kůže bývá začervenalá a napnutá, někdy vše doprovází i zvýšená teplota. Pokud se jí chcete obloukem vyhnout, omezte konzumaci masa a alkoholu a dbejte na pravidelný pitný režim a dostatek pohybu.
Dejte si pozor na vnitřnosti a rybí maso
Pokud někdo z vašich rodinných příslušníků onemocněl dnou, je možné, že k ní máte dědičné dispozice, nebo už jí dokonce trpíte. To vám ale potvrdí jedině lékař.
Trpíte-li dnou, musíte ze svého jídelníčku vyloučit všechny potraviny s vysokým obsahem purinů, mezi něž patří hlavně vnitřnosti, například játra, brzlík a ledviny, a také některé konzervované ryby, jako jsou sardinky a ančovičky.
Určitě není náhoda, že se mezi vegetariány dna téměř nevyskytuje. Drůbeží maso ale povoleno je, během záchvatů byste však měla přejít na bezmasou stravu.
Co určitě zařadit do vyváženého jídelníčku?
Určitě mléčné výrobky, které pomáhají doplnit bílkoviny při omezené konzumaci masa, pak samozřejmě také vejce, zeleninu, především celer a petržel, které mají močopudné účinky, a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C.
Pro správné vylučování kyseliny močové je také nutné dodržovat pitný režim. Vsaďte zejména na minerální vody, ovocné šťávy a čaje.
Nezapomeňte také na ořechy, které jsou zdrojem rostlinných olejů a omega-3 mastných kyselin, které pomáhají redukovat záněty v těle. Oblíbené koření našich babiček, aromatický libeček lékařský, dříve rostl v každé venkovské zahrádce.
Jeho čerstvou i sušenou nať můžete přidávat do čajů i do jídla. Jistě vám prokáže velkou službu, protože čistí krev, zlepšuje její oběh a pomáhá při zánětlivých onemocněních kloubů a dně.
Detoxikace organismu
Určitě víte, že pampeliška, jinak také smetanka lékařská, je téměř zázračná bylinka. Podporuje funkci jater a detoxikuje organismus, posiluje kosti a je bohatá na antioxidanty.
Také působí močopudně a pomáhá řešit problémy s močovým ústrojím, bojuje proti infekcím, upravuje zažívání a je užitečná při redukci hmotnosti. Všechny tyto účinky oceníte, pokud chcete zmírnit projevy dny. Proto si do zásoby nasušte kořen pampelišky.
Očistěte jej a nakrájejte na malé kousky a pak nechte volně uschnout. Jednu vrchovatou lžičku kořene dejte na noc do 1 šálku studené vody, ráno zahřejte a přiveďte do varu, poté sceďte a pijte po doušcích.
Tak to je síla, nikdy by mě nenapadlo, že i mladší lidé můžou trpět dnou. Myslím, že je to dobré varování pro všechny, aby dbali na svůj životní styl.
Velmi poutavé čtení. Fascinuje mě, jak velký dopad může mít naše strava nejen na naše zdraví, ale i na specifické zdravotní stavy jako je dna. Vskutku otevírá oči ohledně důležitosti vyrovnané diety.
Tak tohle je docela překvapko. Neřekla bych, že se kyselina močová může takhle projevit. Co člověk, to nová věc k učení. Díky za info, raiději začnu jíst víc zdravě.
Hele, ono to vypadá, že máma měla pravdu. Pořád říkala, abysme jedli méně masa a víc se hýbali. A teď když čtu o dně, tak chápu proč. Asi začnu poslouchat a změnim jídelníček.