Pořád všude samá superpotravina, ale co to přesně je? Označuje se tak jídlo, které má výjimečný přínos pro zdraví. Za tímto slovem se schová kdejaká ryba nebo semínko, přitom ale není vše tak super, jak se tvrdí. A my si teď ukážeme proč.
Na takzvané superpotraviny narazíme na každém rohu. Díky marketingové masáži ale můžeme podlehnout dojmu, že čím víc jich sníme, tím budeme zdravější.
Tak to ale vůbec není. Někdy totiž mohou i potraviny, které jsou super, našemu zdraví uškodit. Pojďme se jim podívat na zoubek.
Chia semínka
Berete léky na ředění krve nebo vám znepříjemňuje život nízký krevní tlak? V tom případě byste se konzumace semínek šalvěje hispánské neboli chia semínek měla vyvarovat. Mezi jejich vedlejší účinky totiž patří snižování srážlivosti krve a krevního tlaku.
Ani pro diabetiky to není bez rizika. Tahle černá zrnka totiž ovlivňují účinky léků regulujících hladinu krevního cukru. Vidíte, tváří se jako nejlepší kamarádi, ale jen se přetvařují. Tak bacha na ně!
Zelený ječmen
Považuje se za prostředek k detoxikaci těla, ale někdy po něm může být zatraceně špatně. U někoho může vyvolat trávicí obtíže, bolesti hlavy či jen setsakramentskou únavu.
Pokud dá zelený ječmen zabrat vašemu zažívání déle než tři dny, tak na něj propříště raději zapomeňte. Možná máte zánět trávicí soustavy, ani o něm nevíte a ječmen vám břicho dráždí.
Také se nehodí pro lidi s hlubokými žilními záněty, pacienty po embolii, mrtvici nebo infarktu. Zvyšuje totiž srážlivost krve.
Červená řepa
Je levná a prý skvělá na krev, prostatu i střeva. Ale pozor, konzumace více než 2 dcl šťávy najednou vám může přivodit točení hlavy nebo nevolnost, zvláště pokud na ni nejste zvyklá.
Opatrně by s ní měli kamarádit ti, kdo mají problémy s ledvinami, hlavně ledvinovým pískem a kameny, a lidé nemocní dnou. Také pozor na stolici. Bývá pak červená a dá se splést s krví.
Brokolice
Hrnek syrové brokolice obsahuje jen 31 kalorií, pár gramů sacharidů a nepatrně tuku, což je bomba. Nicméně studie prokázaly, že cpát se jí nebo jejími příbuznými v podobě květáku, ředkviček a kedluben vaše zažívání zrovna neocení.
Navíc je vyloženě škodlivá pro lidi, kteří užívají léky na srdce, ledviny a ředění krve. Obsahuje totiž až moc draslíku a vitaminu K.
Losos
Je považován za luxusní rybku, čemuž odpovídá i jeho cena. Navíc je velkým zdrojem bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Ale nepřehánějte to s ním. Až příliš rybího tuku může mít negativní vliv na počet krevních destiček a až moc ředit krev.
Další svízel je spojena s chovem lososa na mořských farmách. Takový rybí steak pak obsahuje příliš rtuti a dalších chemikálií. Raději kupujte lososa (ryby) ulovené z moře.
Avokádo
Avokádo se v posledních letech prosadilo i v naší kuchyni. Ta divná mastná hruška má totiž spoustu skvělých živin pro tělo. Například je nabité kyselinou listovou, vitaminem K a spoustou prospěšných tuků.
Příliš mnoho avokáda ale může také vést k zánětu, nadýmání a podrážděnému žaludku. Kvůli svým tukům je avokádo velmi kalorické, takže pozor na špíčky. Dietologové doporučují nesníst za den víc než jednu polovinu.
Článek pěkně odkrývá realitu za fenoménem superpotravin. Marketing opravdu dokáže zamaskovat mnoho. Důležité je nepodlehnout věci jen proto, že je zrovna v módě a zamýšlet se nad jejím skutečným přínosem a účinky.
Tak to je překvapení s těma chia semínkama. Chtěla jsem zkusit, ale mám nízkej tlak, tak asi nebudu. A neni to prvni ani posledni „zázračná potravina“ co má svý nevýhody.