Často se stává, že když si koupíte jednu novou věc, spustí se řetězec dalších impulzivních nákupů věcí, které však vlastně nepotřebujete.
Namísto jedné důležité věci tak skončíte se spoustou zbytečností a o pořádný balík peněz chudší. Přitom vás dnešní konzumní společnost nutí ke stále větší spotřebě.
Diderotův efekt
V důsledku technologických inovací jste nuceni k určitým nákupům produktů, které byste sami o sobě ani nechtěli. Vzápětí se roztočí spirála, kdy nakupujete další a další věci, jež nepotřebujete. Tomuto jevu se říká Diderotův efekt.
Pojmenovaný je podle francouzského filosofa a spisovatele Denise Diderota, který něco podobného zažil sám na sobě a popsal.
Sociální prestiž
Toto bezmyšlenkovité nakupování je spojeno s určitým sociálním statusem, což není zanedbatelné. Jste nespokojení, když nemáte něco, o čem si myslíte, že byste to mít měli.
Ať už se jedná o majetek, nemovitosti či různá privilegia, jež máte spojeny s vaší sociokulturní vrstvou. Žene vás nedostatek, který je v podstatě neukojitelný. Vždy se totiž ještě najde, co nemáte.
Boj s nepotřebnými věcmi
Jak se Diderotově efektu bránit? Jednak je dobré si kupovat to, co se hodí k věcem, jež už vlastníte. Pořizujete-li nový kus elektroniky, tak ideálně takový, k němuž vám stačí staré příslušenství.
Totéž platí i o šatech. Jakmile si něco nového koupíte, dejte něco starého pryč. Prostě pracujte s věcmi rozumným způsobem, abyste zabránili jejich hromadění a nestali se otroky věcí.
Není to snadné, ale když se člověk snaží, může se od slavného encyklopedisty poučit a jeho chyby neopakovat.