Mohou být neškodná, ale i nebezpečnou hrozbou. O čem je řeč? O mateřských znaménkách. Liší se svou velikostí, tvarem i barvou. Jak poznáte ta, kterých byste se měli zbavit?
Většina znamének není nebezpečná, ale varovným signálem by měla být jakákoli změna jejich tvaru, ohraničení, barvy, velikosti, a vyvýšení či naopak poklesnutí.
Takové totiž bývají příznaky zhoubného melanomu. V tu chvíli bychom tedy měli na sto procent vyhledat dermatologa. Vhodné ale je nechat si preventivně vyšetřit i ta zcela „obyčejná“.
„Znaménka nejprve zkontrolujeme ručním dermatoskopem, ta podezřelá potom prohlédneme dermatoskopem digitálním,“ říká MUDr. Greta Wohlová a dodává: „Díky dermatoskopu si obraz znaménka mnohokrát zvětšíme, a tím můžeme lépe posoudit, zda je či není nebezpečné.
Znaménko si zároveň i vyfotíme, takže máme možnost si ho uložit a při příští návštěvě posoudit, jestli se skutečně změnilo či ne. Díky systému vypočteme, zda je nález zhoubný nebo jde jen o ‚vadu na kráse‘.
U podezřelejších tvarů je nutné chirurgické vyříznutí, aby bylo možné vzorek tkáně poslat do laboratoře na histologii,“ vysvětluje Wohlová.
Zbavte se jich navždy
I „obyčejná a zcela nevinná“ znaménka mohou být pro své nositele z různých důvodů nepohodlná.
Některá jsou nežádoucí třeba jen díky svému umístění, které může být buď nepraktické kvůli větší náchylnosti k jejich stržení, nebo neestetické. Poměrně jednoduché řešení je zbavit se jich.
A nejvhodnější období je právě to, kdy jsme slunečním paprskům vystaveni co nejméně – tedy podzim a zima. Než se místečko dokonale zahojí, zůstane schované pod oblečením a na jaře už budete moci i na sluníčko. A „pod kudlu“ přitom vůbec nemusíte. Dnes už existují i jiné způsoby odstranění.
Moderní laser pomáhá
Pokud trpíte fobií ze skalpelu, znaménko je možné odstranit i neinvazivně pomocí laseru. Zákrok nevyžaduje dlouhodobé hojení. Jeho hlavním cílem je minimální zásah do okolní tkáně znaménka, z toho důvodu je tato metoda nejšetrnější.
Navíc je rychlá a téměř bezbolestná, protože při ní lze použít lokální anestezii. Rozhodnutí je zcela na vás. A nemusíte vůbec troškařit. Znamének si můžete nechat odstranit hned několik najednou.
Zásyp a mastička
„Po odstranění znaménka laserem používáme prvních 10 až 12 dnů framykoinový zásyp, dokud se nevytvoří stroupeček. Pak si jizvičku mažeme framykoinovou mastičkou,“ popisuje následnou péči Greta Wohlová a dodává, že zpočátku byste se měli vyhnout kontaktu s vodou.
Sprchovat se samozřejmě můžete, ale na plavecký stadion to není. Ošetřenou kůži je vhodné chránit oblečením a krémem s ochranným faktorem 50. Hlavně nezapomínejte na pravidelné kontroly.
Zjistěte si, kdy ve vašem okolí probíhají kontroly znamének zdarma (například k příležitosti Dne melanomu). Jednou ročně vám to neublíží, naopak vás to zachrání i od závažných potíží.