Je mnoho bylinek, které si můžete právě v létě nasbírat a nasušit do zásoby. Pokud se pro ně vypravíte, je nejvhodnější doba k jejich sběru odpoledne. Mají totiž víc cenných látek než ráno.
Čekanka snižuje riziko infarktu
Jednou z nich je čekanka obecná, jejíž krásné modré květy tvoří na některých místech souvislé porosty.
Čekanka snižuje hladinu cholesterolu a tuků v krvi, a tím zmírňuje riziko vysokého krevního tlaku a srdečního infarktu, arteriosklerózy či mrtvice.Stará legenda praví, že čekanka je vlastně začarovaná dívka čekající na návrat svého milého z vojny.
Nad mladým děvčetem s modrýma očima se slitovaly víly, které ji proměnily v rostlinku s modrými květy.Jinak by se trápila dodnes. Právě tato legenda nejspíš dala čekance jméno.
Voňavá mateřídouška tiší nervy
Mateřídouška je rod aromatických rostlin z čeledi hluchavkovitých. Nejvíc jejích druhů pochází ze Středomoří a všechny jsou léčivé.
Tím nejznámějším je ale mateřídouška obecná, u nás známá též jako tymián.Krásná a voňavá roste na suchých stráních a i ona se, stejně jako čekanka, přidává do léčivých čajů.
Je to proto, že umí zvyšovat obranyschopnost organismu, podporuje trávení, má močopudné účinky a také posiluje nervovou soustavu.Můžete ji tedy využít při úzkostných stavech a mírnějších depresích.
Také ale při revmatismu, nemocné pokožce, bodnutí hmyzem či bolestech svalů a kloubů. Tehdy je vhodné na postižená místa přikládat obklady namočené v mateřídouškovém nálevu.
Nálevy lze také kloktat při zánětech dutiny ústní, koupele jsou pak vhodné na celkové posílení, ekzémy a zanícené rány.
Máta pomáhá dýchacím cestám
Třetí bylinkou, kterou vám dnes představíme, je máta peprná. Tu najdete především ve vlhčích a stinnějších lokalitách, nejčastěji v blízkosti drobných potůčků nebo v okolí lesních cest.
Sbíranou částí je nať s listy. I máta má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu a trávicí procesy. Inhalace máty pomáhá při zánětech dýchacích cest.
Pokud si chcete mátu nasušit, měli byste tak činit maximálně při teplotách 35 °C.Máta je ale mnohem prospěšnější v čerstvém stavu, a proto je hojně pěstována na zahrádkách nebo doma v květináčích. Nyní si mátu můžete natrhat rovnou v přírodě.