Ostrá bolest v oblasti hrudníku vystřelující do zad až pod lopatku člověka pořádně vyděsí. Asi každého napadne, zda se nejedná o infarkt nebo anginu pectoris. Příčinou však mohou být zablokovaná žebra.
Úrazy a špatné držení těla
K zablokování žeber může dojít dvěma způsoby. V důsledku pádu nebo prudkého pohybu, kdy za bolest nemohou potíže s plícemi nebo se srdcem. Blokáda se však může objevit při déletrvající jednostranné zátěži.
Stačí, když se hrbíte u počítače, máte špatně nastavené sedadlo v automobilu, spíte na nekvalitní matraci nebo nosíte těžkou kabelu pořád na jednom rameni.
Dvojznačné příznaky
Bolest při zablokovaných žebrech je velmi silná a nepříjemná. Znemožňuje nejenom normální pohyb, ale také značně stěžuje dýchání. Při nádechu většinou výrazně zesiluje.
Postiženého může bolet na přední i zadní straně hrudníku, pod lopatkou nebo po stranách hrudi. Někdy se bolest šíří podél postiženého žebra či žeber. Protože, jak už bylo řečeno, se stejným způsobem projevují i srdeční obtíže, je vždy na místě vyhledat lékaře.
První pomoc
Pokud lékař vyloučí potíže se srdcem, pošle vás k fyzioterapeutovi. Než se k němu dostanete, můžete si ale od bolesti alespoň částečně pomoci sami. Důležité je, nepřestat se hýbat. Když zůstanete v jedné poloze hrozí vám, že se pak budete hýbat ještě hůř.
K uvolnění ztuhlého svalstva, které obtíže zhoršuje, přispěje suché teplo, třeba v troubě nahřátý polštářek se solí nebo třešňovými peckami. K utišení bolesti můžete použít volně prodejné léky s ibuprofenem. Bolavá místa je dobré namazat konopnou nebo kostivalovou mastí.
Jak vypadá léčba
Zablokovaná žebra vám odblokuje fyzioterapeut ošetřením páteře, žeber, kloubů a svalů. Někdy je nutné podstoupit ošetření opakovaně, zejména tehdy, když k zablokování došlo v důsledku déletrvajícího přetěžování nebo špatného držení těla.
Může také doporučit léčbu laserem, rázovou vlnou nebo elektroakupunkturu.
.