Většina lidí se na jaro těší. Méně však ti, kteří trpí pylovou alergií. Ta jim tohle krásné roční období dokáže pořádně znepříjemnit.
Jako první se po zimě obvykle přihlásí ke slovu pyly lísek a olší, později se přidají další dřeviny a traviny. Pylové období u některých druhů trvá až do září. Jak ho přežít s minimem trápení?
Nejde „jen“ o pyly
Pylovou alergii obvykle pozná člověk i sám, pokud se u něj objevuje pouze v určitých měsících, když je jejich sezona. Kromě pylů však existuje i spousta dalších alergenů, například prach, roztoči, bakterie, některé potraviny či léky, zvířecí srst atd.
Alergie se může projevit i v podobě přehnané imunitní reakce na hmyzí jed, typicky to bývá po štípnutí včelou nebo vosou. Projevy alergie mohou být sotva znatelné, jindy jsou dost obtěžující a některé vyžadují dokonce i hospitalizaci. Alergie navíc může propuknout v jakémkoli věku.

Zjistěte svůj alergen
Mezi projevy alergie nejčastěji patří např. opakované kýchání, ucpaný nos nebo vodnatý výtok z nosu, tzv. senná rýma, zarudnutí či pálení očí, nebo i zánět spojivek, vyrážky…
Pokud se u vás podobné příznaky „bezdůvodně“ objeví, je načase vyhledat alergologa a zjistit, na co konkrétně jste právě vy alergičtí.
Ulevte si
Nejlepším způsobem, jak se nepříjemným příznakům alergie vyhnout, je co nejvíce omezit kontakt s alergeny. V některých případech je to však téměř nemožné, právě pyly jsou ve své sezoně doslova všude a do těla se dostávají velmi snadno.
V tomto případě uleví léky, které vám alergolog předepíše. Při mírnějších příznacích jsou v lékárnách k dispozici i volně prodejné kapky či tablety.
Zmírnit příznaky můžete zkusit i přírodní cestou. Základem, ostatně jako u všeho, je zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem a správným pitným režimem.

Využijte sílu přírody
Pomoci mohou i některé bylinky. Například kopřiva má protizánětlivé účinky, které přispívají ke snížení tvorby histaminu zodpovědného za příznaky alergie, a navíc podporuje imunitu.
Máta zase pomáhá pročistit nosní dutiny a rozpouštět hlen. Sáhnout můžete i po kurkumě, ta pomáhá tlumit zánětlivé reakce a zvyšuje odolnost organismu vůči alergiím.
Zázvor působí jako prevence a zmírňuje symptomy alergické rýmy a česnek obsahuje látku kvercetin, která působí jako přírodní antihistaminikum. Uvolnit nos od rýmy umí i esenciální olej z eukalyptu, stačí dát pár kapek do aroma lampy nebo difuzéru.
Mě dycky bavily kytičky, ale teď co mám alergii na pyly, je to na prd. Zajímalo by mě, jestli fakt třeba zázvor nebo máta pomůžou.
Alergie na pyl jsou fakt otrava, ale lékař mi poradil dobré léky a už je to v pohodě. Řešila jsem to roky, ale konečně mám léto ráda!
Alergii na pyly mám a tak vždycky s napětím čekám na prvni projevy příznaku. Zajímalo by mě, jestli přírodní metody fakt pomáhaj, kopřiva má prej zázračný účinky. 🙂
Jaro je krásný období, ale jako alergik vím, že je důležitý najít správný léky, abych si ho mohla užít. Komu se dýchá těžko, ví, o čem mluvím.