Zajímá vás česká historie, ale hrady a zámky máte již procestované? Možná jste zapomněli navštívit nádherné skanzeny a muzea, které dokonale simulují život v Čechách v různých dobách. Dokonce si ve většině z nich můžete vyzkoušet i stará řemesla.
Přerov nad Labem
Za návštěvu rozhodně stojí skanzen, jehož otevření bylo připravováno od roku 1891 a uskutečnilo se až v roce 1900 v Přerově nad Labem. Krásné muzeum je plné lidových stavení z celého středního Polabí, která sem byla přenesena a znovu postavena.
Ve skanzenu v Přerově nad Labem se v současné době nachází 32 objektů – z toho 7 chalup, 6 špýcharů a 2 stodoly. Součástí národopisného muzea jsou též myslivna s hospodářským dvorem a bývalá bednárna nebo stará škola.
Figurínami doplněné interiéry ilustrují život na polabské vesnici od poloviny 18. století do první poloviny 20. století. Za zmínku rozhodně stojí přerovská rychta s kovárnou z 18. století.
Dále například brány s barokními tvary, zejména u statků s číslem popisným 13, pocházející z 30. let 19. století.
Veselý Kopec
Když se vydáte na výlet do skanzenu Veselý Kopec, který se nachází na pomezí Železných hor a Ždárských vrchů, hned si vybavíte obrázky Josefa Lady. Místní kraj poskytl ideální místo pro výstavbu skanzenu.
Z původních domků stojících na Veselém Kopci se dochovala chaloupka bezzemka – příbytek nejchudší vrstvy. Ostatní stavby byly převezeny z okolních vesnic. V současné době tvoří skanzen téměř třicet objektů.
Vidět zde můžete např. velkou zemědělskou usedlost, hájenku, olejnu, vodní mlýn, vodní pilu, sušárnu na len a ovoce, sekernickou dílnu nebo zařízení na tlučení třísla. Vidět zde můžete, jak se dříve slavily Vánoce, Velikonoce, masopust a jiné svátky.
Kouřim
Přeneste se do poloviny 13. století.
Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury. Nachází se zde zatím
čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek.
Těmi nejzajímavějšími jsou dvě unikátní a jedny z nejstarších dochovaných hospodářských staveb z Čech – stodola z Durdic a stodola ze Želejova, jejichž návštěva vás přesune do poloviny 13. století. Ve většině objektů
jsou expozice, jež dokumentují bydlení a hospodaření na venkově. Muzeum je celoročně dějištěm národopisných a dalších programů.
Rožnov pod Radhoštěm
Pokud vyrazíte na návštěvu valašského skanzenu, klidně si na výlet vyhraďte celý den. Areál se totiž skládá ze tří částí – Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny.
Nejzajímavější je samozřejmě první část, která byla otevřená v roce 1925 a je nejstarším muzeem v přírodě v celé střední Evropě. Dřevěné valašské chalupy a stavení tu vytvářejí malé náměstíčko, kterému vévodí i dřevěný kostelík.
Prohlédnout si tu můžete starou poštu, obchůdek nebo půvabné světničky. Dále se vydejte na okruh s názvem Mlýnská dolina, během kterého spatříte v pohybu vodní mlýn, pilu a valchu. V hamru také uvidíte, jak pracoval kovář. Také se tu natáčela nejedna pohádka.
Chomutov
Semlít si mouku a upéct z ní chleba v historické peci, podojit kozu nebo být při stříhání ovcí. To vše je možné ve skanzenu Stará Ves, který je součástí Podkrušnohorského zooparku v Chomutově.
Vznikl za účelem vytvořit věrné kopie originálních stavení a budov z původních starých podkrušnohorských vsí. Stojí
zde hrázděný statek, špejchar, vejminek, replika hrázděné kapličky z vesnice Krupice v Doupovských horách. Uvnitř staveb je ukázka původního nábytku, nádobí, nástrojů a nářadí, školní třída z prvního desetiletí minulého století.
Jsou zde také vystaveny ukázky krušnohorských řemesel. Chovají tu i kozy, ovce, krávy, slepice, husy – a to vše původní krušnohorská plemena. Zcela originální nečekanou atrakcí skanzenu je větrný mlýn holandského typu, jehož střecha se otáčí.
Prášily
Chcete vědět, jak se žilo v Česku před dvěma tisíci lety? Zajímá vás historie a Keltové? V Archeoparku Prášily na Šumavě můžete obdivovat rekonstrukce
skutečných nálezů, anebo se zúčastnit programu „Jak žili Keltové“ a vyzkoušet si keltská řemesla na vlastní kůži. Stavby byly provedeny jako věrné kopie s použitím stejných materiálů jako například dřevěných hřebů a hovězí kůže.
V Archeoparku Prášily byla zhotovena rekonstrukce roubeného srubu s kamennou zdí, bránou a obrannou věží. Dále je k vidění panský dům k pořádání hostin či rituálů, přístřešky na řemesla nebo pece sloužící k výpalu keramiky nebo k tavbě železa. Okouzlí vás i okolní šumavská příroda.