Právě teď je nejvyšší čas posílit imunitu, která je základem v boji proti nejrůznějším onemocněním. Příroda nám k tomu nabízí plnou náruč prostředků, stačí si jen vybrat. Uplatní se i v případech, kdy nějaká nemoc přece jen propukne.
Ze zelené lékárny
K jedněm z nejlepších antibakteriálních prostředků patří lichořeřišnice. Likviduje v organismu streptokoky, stafylokoky a další druhy bakterií, hlavně v dýchacích a močových cestách. Imunitu dobře posílí preventivní popíjení bezové šťávy nebo čaje.
Ten se dá samozřejmě využít i k léčbě nejrůznějších problémů. Čaj z květů je vynikajícím prostředkem na nemoci z prochladnutí, ničí bakterie a čistí zahleněné průdušky. Plody bezu zlepšují nervové problémy, pupeny zase může pomůžou s likvidací virů a bakterií.
Téměř univerzálním pomocníkem je česnek – tohle silné přírodní antibiotikum mimo jiné dokáže zničit rovných 500 z 560 známých kmenů zlatého stafylokoka.
Dobře nám poslouží také bazalka – ať už ve formě tinktury, čajové směsi, nebo koupele, má antibakteriální účinky, uleví při bolesti a pomůže s vykašláváním.
Dobrou službu v prevenci i v akutním boji s nemocemi nám prokáže například i čertův kořen, známý také jako sibiřský ženšen, který zvyšuje obranyschopnost organismu a používá se mimo jiné při doléčování infekčních chorob, slabosti a virových onemocněních.
A nesmíme zapomenout ani na med, který obsahuje úplný koktejl prospěšných látek a také bývá označován jako přírodní antibiotikum.
Pravidelnou konzumací této sladké pochutiny můžeme předcházet onemocněním, jako je nachlazení, angína, zánětů průdušek a horních cest dýchacích, rýma apod.
Síla grepových kapek
Grapefruit je pro svou nahořklou chuť nepříliš oblíbené ovoce a obsahuje i spoustu pecek. Ale právě ty jsou jeho největším bohatstvím. Výtažek z nich s vitaminem C poslouží jako dobrá prevence i léčba. Grepové kapky působí proti stovkám kmenů virů a bakterií.
Navíc obsahují bioflavonoidy, které posilují imunitu a čistí organismus, pomáhají proti nachlazení a infekcím a působí také jako přírodní antibiotikum. Užívat se dají jak preventivně, tak i při léčbě různých virových a bakteriálních onemocnění.
Právě na podzim neuškodí absolvovat grepovou kúru – stačí vypít denně sklenici vody s 3–5 kapkami extraktu.
Houby – zabijáci chorob
Také některé houby umí s chorobami zatočit. Například hlíva ústřičná, která působí antibakteriálně, antivirově a navíc i protinádorově. Navíc je velmi chutná, ale protože se tepelnou úpravou cenné látky ničí, je lepší ji užívat ve formě extraktu.
Také naše pečárka, tedy žampion, obsahuje látky pomáhající především při problémech s horními cestami dýchacími i průduškami. Nejvíc se jich nachází v čerstvých plodnicích.
Protože jejich množství skladováním i konzervací klesá, mimo sezonu poslouží žampiony ve formě tinktury, jež působí i jako přírodní antibiotikum.
V boji s chřipkou, nachlazením, ale i dalšími nemocemi se skvěle osvědčily i další houby jako šitake, reishi, korálovec ježatý neboli hericium, hnojník obecný a další.