Budete-li pěstovat tyto dvě bylinky, můžete zapomenout na sirupy proti kašli a na nosní kapky Rýmovník uvolňuje příjemnou vůni, která pomáhá při rýmě a nachlazení.
Rostlinku můžete pěstovat i na zahradě, ovšem na zimu ji musíte přesunout do bytu. Velmi rychle dorůstá, můžete proto listy stříhat bez velkého omezení.
V místnosti, kde rýmovník umístíte, se lépe dýchá, rostlina pomáhá astmatikům, ale také při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potížích. Můžete z ní uvařit odvar, jeden lístek postačí na 200 ml vody.
Odvar pomáhá při vysokém tlaku a srdečních potížích, pomůže také na drobné ranky a popáleniny, je totiž urychlovačem hojení. A pokud v místnosti umístíte rýmovník spolu s meduňkou a mátou, vytvoříte si dokonalou protihmyzí bariéru.
Všechny tři odpuzují komáry, mouchy, moly a mšice. Rýmovník můžete vyzkoušet při horečce, bolestech hlavy, při ekzémech či po bodnutí hmyzem. Podle některých zdrojů má i antioxidační vlastnosti, působí proti stresu a psychickým potížím.
V kuchyni se hodí k dochucení masa, zeleniny a uplatnit jej můžete i při vaření polévek.
Vypadá nádherně!
Květy připomínají lilii a listy kosatec. Říká se mu angínovník a můžete jej utrhnout a na místě sníst. Žvýkání těchto listů je vynikající prevence proti angíně a zánětech v krku.
Angínovník chutná jako naráz spolknutý sáček větrových bonbonů, proto se vyplatí uždibovat jen v malých dávkách. Angínovník by měli opatrně ochutnávat hlavně kuřáci. Těm dokáže protáhnout krk opravdu důkladně.
Látky, které rostlina obsahuje, umí rozpouštět hleny. Její blahodárné účinky na hlasivky jsou úžasné. Dokáže také hojit sliznice. Z oddenků si můžete udělat odvar, popřípadě je můžete vyluhovat v alkoholu a používat jako kloktadlo.
.