Pamatujete si, jak jste jako malí skákali po jedné noze nebo panáka? Dnes možná máte problém se udržet na obou nohách a nespadnout. Co s tím?
Rovnováha je v životě důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř.
Jak si navrátit stabilitu
Nejčastěji schopnost rovnováhy ztrácíme s věkem. To může být nebezpečné v případě pádů, kdy dochází k různým zlomeninám.
Ať už je ale příčina těchto nesnází jakákoli, dobrá zpráva je, že se rovnováha dá znovu natrénovat. Pomůže vám k tomu pár jednoduchých cviků. A čím dříve s nimi začnete, tím lépe.
Začněte tím jednodušším
Stoupněte si rovně a chytněte se opěradla židle. Pak začněte přenášet váhu těla na paty a poté se vytáhněte na špičky. Proveďte 20x.
Chůze na místě
Zdá se to být jednoduché, ale bez správného balancu to nejde. Stoupněte si na zem nebo na podložku a začněte na místě pochodovat.
Kolena se snažte zdvihat co nejvýše, rukama pohybujte jako při chůzi a pro začátek udělejte třeba deset pochodových kroků. Čím pomaleji budete cvičit, tím lepšího výsledku docílíte.
Přitahování kolen
Tímto cvikem procvičíte i nohy, pánevní dno a koordinaci pohybů. Stoupněte si rovně a pomalu zvedejte jedno koleno tak vysoko, abyste ho oběma rukama mohla přitáhnout k hrudi.
Pak chvilku vydržte a nohu zase spusťte na zem a nohy vyměňte. Cvičte 10x na každou nohu.
Pozice stromu
Cvik pocházející z jógy zlepšuje také držení těla a pomáhá i při artróze kloubů. V rovném stoji zvedněte jedno koleno, vytočte ho do strany a opřete chodidlo o lýtko nebo stehno stojné nohy.
Dlaně spojte k sobě před tělem a snažte se vydržet po dobu 3–10 dechů. Pak nohy vyměňte. Opakujte 5x na každou nohu.
Dobré rady
• Cvičte postupně od nejjednoduššího ke složitějšímu cviku.
• Zkuste také vydržet co nejdéle ve stoji na jedné noze.