Malé puchýřky naplněné tekutinou máme spojené hlavně s dětmi a horkými dny. Ale není výjimečné, že se objeví i u dospělých během chladu.
Viníkem je teplé oblečení
Potničky vznikají zadržením potu ve vyústění potní žlázy. Nejčastěji se objevují tam, kde je pokožka jemná a nemá k ní přístup vzduch. Příčinou jejich vzniku bývá lokální přehřátí.
Často se tak mohou objevit třeba po fyzické námaze. Pokud je chladněji a my se prudčeji zahřejeme, potničky jsou na světě. A nutno říct, že opruzená kůže může i bolet. Zvlášť pokud se tře o jinou.
Masti a bylinky
Potničky nejsou nebezpečné, ale umí být nepříjemné. Puchýřky svědí, a když je rozškrábnete, tak pálí. Ranky po puchýřcích se mohou stát vstupní branou infekce.
V lékárně si a ně ale můžete zakoupit Jarishův roztok, zinkovou mast nebo avirilový pudr. Pudr je dobré používat přes den, aby se místa s potničkami udržela v suchu.
Stejně lze využít Jarishův roztok, kterým se postižená místa natřou a poté se nechá zaschnout. Na noc je dobré potničky potírat zinkovou mastí.
Dáváte-li přednost bylinkám, můžete zkusit odvar z heřmánku, dubové kůry nebo obyčejný černý čaj. V době léčby nepoužívejte na postižená místa deodoranty a noste bavlnu.
A hele, to je zajímavý. Vždy myslíme, že potničky jsou jen v létě, a ono ne. Zkusím ten heřmánek, snad to bude fungovat. Díky za tipy.
Velmi užitečné informace! Neuvědomila jsem si, jak může být teplé oblečení nebezpečné. Sama před preferuji přírodní léčbu, tak do odvarů z heřmánku a dubové kůry rozhodně půjdu.
Jsem překvapená, že potničky můžou trápit i v chladu. Díky za tipy na léčbu, černý čaj máme doma, tak to vyzkouším jako první.
no ja sem myslela ze potnicki mam akorat kdyz je horko ale ted v zime si muzu dat bacha. diky za ty rady, zkousnu ten avirilovy pudr, at me to svrbi min.
Článek byl velmi poučný, vždy jsem si myslela, že potničky jsou jen problém malých dětí. Dobré vědět, jak se s nimi vypořádat i jako dospělý. Zkoušela jsem Jarishův roztok a opravdu funguje.