Bolest v krku se vás může držet pár dní, ale někdy trvá i týden nebo dva. Pokud sirup ani pastilky nezabírají, sáhněte pro pomoc do přírody.
Nemůžete polyka? Ani váš nejoblíbenější pokrm vám nechutná? A sirupy nebo pastilky z lékárny nepomáhají? V tom případě přicházejí na řadu pomocníci z přírody. Naše babičky a prababičky dobře věděly, jak takový neduh léčit.
Kuřecí vývar
Ten je na bolest v krku skutečně nejlepší. Nejenže nás zbaví nachlazení, rýmy, kašle, teploty, ale i bolesti v krku. V kuřecí polévce se totiž nacházejí látky, které prokazatelně mají antibakteriální účinky.
Zázračný hřebíček
Hřebíček je přírodní analgetikum a antiseptikum. Dokáže tlumit růst mikroorganismů, umí prokrvovat a rovněž lokálně tlumí bolest. Z hřebíčku si můžete připravit odvar nebo lihový výluh.
Hrst hřebíčku zalijte 3 dcl vysokoprocentního alkoholu a nechte tři týdny louhovat. Pak tekutinu sceďte a užívejte dle potřeby.
Zázvor s citronem
Pomůže vám rovněž nastrouhaný zázvor s kapkou citronu a s medem. Uživejte alespoň třikrát denně. Případně si můžete ze dvou lžiček nastrouhaného zázvoru připravit čaj. Zalijte ho 2 dcl vody a přidejte med.
Výborný je i silný černý čaj s trochou medu. Musíte ho ovšem vypít ještě horký. Pokud máte problémy s polykáním, po dvou šálcích by měla bolest odeznít, nebo se alespoň výrazně zmírní.
Česnek místo bonbonu
Snad každý ví, že česnek má silné antibakteriální účinky. Posiluje imunitu, zbaví nás nachlazení a rovněž díky antiseptickým účinkům zmírňuje bolest v krku.
Jeden stroužek česneku oloupejte a vložte si ho do úst. Nekousejte ho, ale cucejte jej, podobně jako bonbon.
Cibule s medem
Vyzkoušejte taktéž nastrouhanou cibuli s medem nebo cukrem. Cibuli si nastrouhejte najemno a vhoďte ji do hrníčku, zasypejte ji cukrem nebo přidejte lžíci medu a vyčkejte, dokud cibule nepustí šťávu. Pak ji vypijte.
Studený obklad
Utěrku nebo plenu si namočte do studené vody, vyždímejte a obvažte si jí krk. Odsaje z krku všechnu horkost a uleví se vám. Pro maximální účinek opakujte několikrát denně.