Stále se můžete setkat s rozporuplnými názory na očkování. Přitom očkování může chránit člověka před život ohrožujícími infekčními nemocemi a jejich následky.
Zvláště dnes jde o ožehavé téma. Aktuálně byste měli zvážit očkování proti chřipce a pneumokoku. Zvláště starší lidé jsou více ohroženi následnými komplikacemi těchto onemocnění, a přitom jsou pro seniory nad 65 let tyto vakcíny zdarma.
Očkovat se můžete ještě teď. Pokud máte nějaké obavy, přečtěte si o těch nejčastějších a jak to s nimi ve skutečnosti je.
Očkování během pandemie koronaviru?
Myslíte si, že očkování v době pandemie hrozí snížením imunity vůči ostatním nemocem? Pravda je, že ovlivnění imunity nastává pouze v řádu hodin po aplikaci vakcíny a doporučuje se dodržovat klidový režim alespoň 2–7 dní.
Vakcína ale imunitní systém nepoškozuje ani nezvyšuje riziko vzniku onemocnění Covid-19. Absolvovat můžete i nyní očkování proti chřipce nebo pneumokokovému onemocnění, která mohou způsobit například zápal plic, zánět mozkových blan či otravu krve.
Škodlivé látky ve vakcínách
Obáváte se, že některé látky ve vakcínách, jako je rtuť, hliník či formaldehyd, vám mohou způsobit zdravotní potíže?
Dnešní vakcíny rtuť buď neobsahují vůbec, nebo pouze zbytkové množství, u kterého však nebyl prokázán škodlivý účinek na lidský organismus.
Také množství hliníku ve vakcínách se ani nepřibližuje k hladině nebezpečné pro lidské tělo a množství formaldehydu je také považováno za bezpečné.
Při výrobě některých vakcín mohou být používána antibiotika, aby bylo zabráněno bakteriální kontaminaci, je jich ale minimální množství, které nemůže způsobit zdravotní obtíže.
Vyvolá očkování nemoc?
Nechal jsem se očkovat a nemoc jsem dostal! Tak tohle je další z častých omylů. Většina z vakcín totiž obsahuje jen usmrcené patogeny nebo pouze jejich určité části viru nebo bakterie, proti kterým má působit.
A pouze velmi malé množství očkovacích látek obsahuje sice živé patogeny, které jsou ale oslabené. Proto vakcína onemocnění vyvolat nemůže.
Někdy se sice může stát, že se po očkování objeví například zvýšená teplota, nevolnost, ospalost nebo menší otok či zarudnutí v místě vpichu.
Tyto vedlejší projevy jsou však jen obecnou reakcí organismu na očkování, obvykle rychle ustoupí a nemají nic společného s onemocněním, proti kterému je vakcinace namířena.
A ačkoliv některé vakcíny (zejména ty „živé“) mohou opravdu vyvolat mírné příznaky, připomínající danou chorobu, ty nejsou v žádném případě srovnatelné s potížemi, které provázejí skutečnou nemoc, proti níž se očkuje.
Očkování může vyvolat jiné nemoci
Někteří lidé mají obavu, že očkování může spustit astma, alergie, nebo dokonce autismus. Astma a alergie ale mají příčinu v genech, životním stylu a prostředí a o jejich spojitosti s očkováním neexistují vědecké důkazy.
Stejně tak o tom, že by očkování způsobovalo autismus. Tento mýtus má na svědomí podvržená studie z r. 1998. Od té doby bylo realizováno mnoho studií, které toto tvrzení vyvracejí.
Víte, že…
V seniorském věku imunita klesá a také slábne ochrana očkování z dětství?
Chřipka vytváří „živnou půdu“ pro napadení organismu pneumokokem?