Sebelepší vlasová kosmetika může vlasy zatěžovat, zvlášť když nejsou zrovna v kondici. Zkuste trend šetrný k vaší hřívě i přírodě: Metodu „no poo“.
Výraz pochází z anglického „no shampoo“, tedy žádný šampon. A výhody? Kromě toho, že se vyhnete různým chemikáliím, budete si moct záhy mýt vlasy méně často, protože se postupně přestanou mastit. A taky ušetříte nejen přírodu, svoji hlavu, ale i peníze. Čím si tedy můžete vlasy mýt?
Mouka
Ano, i mouka dokáže umýt vlasy, dokáže je totiž odmastit. Zvlášť žitná obsahuje hodně vitaminu B5, který zklidňuje pokožku hlavy a hydratuje suché vlasy, a také keratin. Můžete použít žitnou, cizrnovou nebo fazolovou. A jak na to?
Smíchejte 2–3 lžíce mouky s vlažnou vodou 1 : 1 do řídké kaše. Můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje pro vůni. Směs naneste na vlhké vlasy od kořínků po konečky a nechte působit 5 minut.
Pak důkladně opláchněte vlažnou vodou a na závěr ještě vodou s jablečným octem, 1 díl octa na 5 dílů vody – to místo kondicionéru. Vlasy budou krásně měkké a budou vypadat zdravě.
Žloutek
Vejce obsahuje hodně bílkovin, vlasy odmastí, posílí a dodá jim objem. Vaječný žloutek, případně i celé syrové vejce rozmíchejte s chladnou vodou a naneste na vlasy. Můžete přidat i trochu medu. Směs nechte působit 5–15 minut a poté dobře opláchněte.
Jen musíte použít spíš vlažnou vodu, teplá nebo horká způsobí sražení vejce ve vlasech – a to se pak z nich těžko dostává. Vaječný „šampon“ se hodí zvláště pro jemné a zplihlé vlasy.
Soda
Jedlá soda umí vlasy zbavit přebytečného tuku, a zabránit tak nutnosti jejich častého mytí. Používejte ji ale jen jednou za čas a nepřehánějte to s jejím množstvím. Smíchejte1 lžíci sody s 1 hrnkem vody. I když se soda úplně nerozpustí, je to v pořádku.
Směs naneste na celé vlasy až ke kořínkům (můžete použít i rozprašovač), nechte 5 minut působit a opět důkladně smyjte, ideálně vodou s jablečným octem, protože soda je jemně zásaditá. Vlasy získají objem a budou se méně mastit.
Nebo třeba jíl…
Pro vlasy se hodí například jíl bentonitový, kaolinový nebo marocký. Pokud ale máte vlasy poškozené, lámavé nebo hodně suché, pro ty není jíl vhodný, protože může způsobovat jejich mechanické poškození.
Nejšetrnější je kaolinový jíl, jemně stimuluje prokrvení pokožky, hodí se jednou za čas i pro suché nebo vlnité vlasy. Marocký jíl obsahuje hodně minerálů, zlepšuje elasticitu vlasů a hydratuje je. Bentonitový jíl vlasy detoxikuje a je ideální pro mastné vlasy.
Příprava trvá trošku déle: smíchejte 2–3 lžíce jílu se stejným množstvím vlažné vody. Můžete přidat i kapku aloe vera pro hydrataci. Směs nechte asi půl hodiny stát, až se vytvoří jakýsi gel.
Ten poté naneste na vlhké vlasy, vmasírujte ho a nakonec vymyjte, jde to docela dobře. Gel do sebe vsákne špínu i mastnotu. Následně opět spláchněte vodou s jablečným octem, vyrovná se tak pH ve vlasech.
Pozor na chyby!
Ne každý mycí prostředek se hodí pro všechny. Množství uvedené v přípravě vystačí pro krátké až polodlouhé vlasy. Máte-li dlouhé, budete ho potřebovat víc. Používejte správnou techniku mytí vlasů, nezapomínejte na jemné masírování vlasové pokožky. Vždy důkladně oplachujte, dokud neodstraníte všechny zbytky prostředku.