Potíže se soustředěním mohou výrazně ovlivňovat náš každodenní život. Nemusejí ale hned znamenat vážný problém. Možná jen mozku něco chybí.
Máte pocit, že poslední dobou nedokážete udržet v hlavě myšlenku? Zapomínáte na úkoly doma i v práci, je toho zkrátka na vás moc? Než si diagnostikujete alzheimera nebo jinou chorobu, přečtěte si následující řádky.
Dopřejte si kvalitní spánek
Jednou z nejčastějších příčin bývá nedostatek spánku. Nejspíš už jste zažili situaci, kdy jste měli po probdělé noci problém zvládat běžnou činnost.
Nekvalitní spánek totiž narušuje mj. i procesy v mozku. Tento stav se někdy označuje jako „mozková mlha“.
Pozor i na stres
Stejně působí i dlouhodobý stres. Přetěžování mozku pak narušuje rovnováhu chemických procesů v těle, vede k oslabení imunity a může mít i vážné zdravotní dopady, například zvýšení krevního tlaku.
Nepodceňujte proto čas na odpočinek. Uvolnění mysli i těla můžete podpořit i pomocí bylinek. Na podporu regenerace nervů je vhodný bělotrn a na zlepšení vedení vzruchu nervu javor babyka.
Živiny a kyslík
Fungování mozku ovlivňují také hormonální výkyvy. Zvýšená únava nebo problémy se soustředěním se mohou projevovat například i s příchodem menopauzy.
Na vině může být také strava chudá na živiny, které pak mozku scházejí. Pro zahnání mozkové mlhy je vhodné zařadit do jídelníčku čerstvé potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitaminy C a D, draslík a antioxidanty.
Kromě živin potřebuje mozek ke správnému fungování dostatek kyslíku. K lepšímu soustředění může pomoci i krátké cvičení či svižná chůze na čerstvém vzduchu. Díky tomu se krev více okysličí a pomůže mozku pracovat na plný výkon.