Hormony s námi dokážou pěkně zacvičit, a to nejen ty pohlavní. Spoustu jich produkuje štítná žláza.
Štítná žláza je orgán ve tvaru motýlka, který se nachází na krku v oblasti hrtanu. U žen bývá o něco větší než u mužů a je to jeden z hlavních regulátorů látkové výměny.
Zjednodušeně řečeno řídí způsob hospodaření s energií, metabolické procesy, oběhovou soustavu, spotřebu kyslíku, má vliv i na růst a vývoj člověka. Na jeden malý orgán je to práce až až.
Co štítná žláza potřebuje?
Aby správně fungovala a vytvářela potřebné množství obou hormonů štítné žlázy, potřebuje, abychom z potravy přijímali kromě dostatku jódu také selen.
Jód získáme zejména z ryb a mořských plodů, pro získání selenu je vhodné konzumovat maso, vnitřnosti a také třeba česnek nebo košťálovou zeleninu, ořechy (hlavně para ořechy mají selenu hodně), sýry či vejce.
Poruch štítné žlázy stále přibývá
Problémy se štítnou žlázou trápí v České republice více než 5 % lidí, přitom ženy až 4x častěji než muže. A spousta jich o své nemoci vůbec neví.
Zatímco dříve býval hlavním viníkem nedostatek jódu, dnes se většinou jedná o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém přestane vnímat štítnou žlázu jako normální součást těla a začne proti ní bojovat.
Způsobit to může celá řada činitelů, například různé hormonální poruchy, některé léky nebo podstoupené chirurgické zákroky. Často mají vliv také genetické dispozice;
pokud tedy máte v rodině někoho s onemocněním štítné žlázy, není od věci nechat si ji preventivně vyšetřit. K tomu stačí obyčejný krevní test.
Jak poznat, že něco není v pořádku
Nemocí štítné žlázy je více, mezi nejčastější patří její snížená, nebo naopak zvýšená funkce. Pokud produkuje hormonů málo, jde o hypotyreózu.
V takovém případě můžete trpět příznaky, jako jsou zvýšená únava a spavost, zpomalený metabolismus, zimomřivost, zácpa, přibírání na váze, roztřepené a lámavé nehty apod.
Pokud ovšem štítná žláza produkuje hormonů více, hovoříme o hypertyreóze. Ta se projevuje zvětšením žlázy, nervozitou a nespavostí, bušením srdce, nadměrným pocením, průjmy a hubnutím apod.
Léčba pomáhá
Praktický lékař stanoví diagnózu jednoduchým vyšetřením krve na přítomnost hormonů štítné žlázy. Zjistí-li sníženou funkci, nasadí vám léky, které nedostatek hormonů dorovnají – počítejte jen s tím, že jde o léčbu doživotní. Pokud testy prokážou zvýšené hodnoty štítné žlázy, léčba má obvykle dvě fáze.
Nejprve se zaměří na zklidnění organismu pomocí léků, které snižují produkci hormonů štítné žlázy. Někomu taková léčba postačí, ale u některých lidí nemá dostatečný efekt a pak je potřeba provést chirurgické odstranění štítné žlázy.