Trápí vás namodralé a oteklé uzlíky na nohou? Varixy neboli křečové žíly nejsou jen estetický problém.
Varixy mohou být důsledkem závažnějších onemocnění a zároveň mohou samy způsobit zdravotní komplikace. Naštěstí existují možností, jak se jich zbavit.
Zrádné geny i kila
Varixy jsou vlastně projevem poškození žil, kdy dojde k narušení jejich chlopní, které brání zpětnému toku krve. Postupně pak dochází k jejich rozšiřování a prodlužování a vzniku viditelných projevů.
Na toto poškození má částečně vliv dědičnost, dále nadváha, sedavé zaměstnání, nebo naopak dlouhodobé stání i nedostatek pohybu.
Začíná to nenápadně
Vznik křečových žil je pozvolný. K prvním příznakům patří pocit únavy nohou, otoky nebo bolest nohou v klidu, často v noci.
Pak se začnou objevovat drobné rozšířené žilky (metličky) a pak vystouplé křečové žíly. Později může dojít ke změně barvy a kvality kůže, ztmavnutí a zatuhnutí otoku kotníků. To může vést až ke vzniku zánětů nebo bércových vředů.
Co s nimi?
Pokud se u vás objeví i jen rozšířené žilky, tzv. metličky, nejlepší je obrátit se na odborného lékaře – angiologa, který provede podrobné vyšetření a doporučí léčbu.
U lehčích případů může stačit sklerotizace žilek, u středních případů laserový nebo radiofrekvenční zákrok.
V rozvinutých případech vás odešle za chirurgem, který doporučí nejvhodnější způsob operace. Na svépomoc moc nespoléhejte, ale léčbu můžete podpořit nošením kompresních punčoch či podkolenek.
Ke zmírnění obtíží a úlevě od pocitu těžkých a unavených nohou vám pomohou také různé masti na křečové žíly, které seženete v lékárně.
Vždycky jsem si myslela, že křečové žíly jsou jen estetický problém. Je fajn vědět, že se tomu dá předejít nošením kompresních punčoch. Díky za tip!