Život s migrénou negativně ovlivňuje nejen pracovní výkon i běžný život, má dopad také na vztahy v rodině či s přáteli.
Pro toho, kdo trpí migrénou, je nemoc velkou psychickou zátěží, protože nikdy neví, kdy udeří a co jim překazí, ať už jde o pracovní výkon, péči o rodinu, naplánovanou oslavu, nebo dovolenou.
Situaci nepomáhají ani zažité mylné představy, že migréna je jen „lehké bolení hlavy“ či údajná výmluva. Lidé s migrénou potřebují především porozumění okolí a správně nastavenou léčbu.
Nepochopení vše zhoršuje
Chronická dlouhodobá onemocnění ovlivňují psychiku pacientů ve všech ohledech. Narušují odpočinek a prožívání radosti, bez kterých se v životě neobejdeme.
Vyrovnat se s tím, že musíte své denní aktivity často a znenadání přizpůsobovat nemoci, je nelehký úkol, a pokud vás navíc vaše okolí nepodporuje a nemoc zlehčuje, není divu, že pacienti s migrénou často podléhají beznaději a depresím.
Tomu lze přitom docela dobře předcházet, často stačí trocha empatie, pochopení a podpory rodiny a okolí. Je potřeba o tomto problému mluvit, aby lidé pochopili, že nejde o nějaký rozmar nebo banalitu.
Dnes ne, bolí mě hlava…
Migréna není „jen“ bolest hlavy, za kterou bývá někdy zaměňována. Projevuje se příznaky, které jen tak nerozchodíte, kromě silné pulzující nebo jednostranné bolesti hlavy také nevolností, zvracením, citlivostí na zvuky, pachy a světlo či extrémní únavou.
Zajímavé je, že sexuální aktivity mohou u některých lidí záchvat migrény zmírnit, u jiných ale může sex záchvat migrény naopak zhoršit nebo i vyvolat.
Léčba a vhodný režim
Lidé s migrénou potřebují lékařskou péči. Lehčí případy může řešit praktický lékař, těžší pacienty pak neurolog, případně neurolog ve specializovaném centru pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy.
Akutní léčba dokáže tlumit záchvat migrény v jeho počátku, trpí-li však pacient častějšími záchvaty, doplňuje se léčbou preventivní. Tu je nutné užívat déle, tedy několik měsíců, než se podaří počet a intenzitu záchvatů snížit.
Nejzávažnější případy pak odesílá do specializovaných center, kde je navíc možnost využít takzvanou biologickou léčbu.
Kromě užívání léků by lidé s migrénu měli také upravit a dodržovat správnou životosprávu, tedy kvalitní spánek, zdravá strava a přiměřený pohyb.