Pokud delší dobu cítíte napětí a nevíte, co s tím, je třeba začít váš psychický problém řešit. Úzkost je stav, který není radno podceňovat.
Tento psychický stav bychom mohli popsat jako pocit strachu a obav. Pokud trvá krátkou dobu a je adekvátní dané situaci, je úzkost v podstatě součástí života každého z nás. Jak se nás zmocnila, tak i odejde.
Problém nastává ve chvíli, kdy úzkost trvá delší časové období, její intenzita se zvyšuje a my začínáme mít pocit, že je toho na nás příliš.
Prvotní projevy
Úzkost se nejčastěji projevuje pocity, jakými jsou nejistota, nervozita, podráždění, přecitlivělost a strach.
Pokud se k těmto pocitům přidají i obvyklé fobie jako je strach z výšek, pavouků či jiných věcí, může úzkost gradovat a projevit nejen nepříjemnými pocity, ale také sekundárními projevy jako je například špatný spánek, nechuť k jídlu nebo únava.
Zbavte se příčiny
Pokud úzkost pociťujete, je nutné hledat její příčinu. Kdy jste začali cítit tyto pocity, co je spustilo? Občas člověk neví, co bylo spouštěčem jeho stavů, pro někoho to byla nepříjemná situace či zážitek, jinému může úzkost přivodit jeho fobie.
Zkuste si proto v klidu sednout, relaxovat a přemýšlet nad tím, odkdy úzkost pociťujete.
Pokud vás úzkost přepadne zničehonic, máte záchvat, který se projevuje takovým strachem, že můžete i omdlít, buší vám srdce, motá se vám hlava a tento stav se dostaví bez jakékoli příčiny, hovoříme o panické úzkosti.
Odstraňte úzkost
Pokud máte vážnější psychické stavy, které se projevují často a nemůžete se jich zbavit, je vhodné vyhledat odborníka a svěřit se mu. Často pomůže terapie, někdy musejí být nasazena antidepresiva.
V případě, že forma vaší úzkosti je lehčí a vy znáte příčinu svých nálad, jsou krátkodobé a většinou odeznějí, můžete je v případě, že nastanou, řešit způsoby, které pomohou zaměstnat vaše myšlenky.
Náš tip: Jak poznat úzkost?
Máte obavy, že se vám přihodí něco špatného a své vyhlídky vidíte jen černě, měli byste přemýšlet, co byl prvotní spouštěč těchto stavů.