Máme za sebou konec roku plný rodinných a přátelských setkání a hodování včetně sladkých dobrot. To ovšem může znamenat pohromu pro zuby.
Přemíra cukru, ale i studený vzduch a horké nápoje mohou zvýšit citlivost zubů i dásní a riziko vzniku zubního kazu. Jak co nejlépe chránit a pečovat o svůj chrup?
Braňte se útokům
Pokud jíme hodně sladkého, ale třeba i kyselého jídla, dochází při tom k většímu působení bakterií, které na zubu tvoří zubní plak. Sacharóza, která se nachází v cukrovinkách, třtinovém cukru, ale i medu, je pro ně doslova ráj.
Přeměňují ji na kyseliny, které následně mohou rozpouštět zubní sklovinu, čímž vzniká zvýšené riziko vzniku zubního kazu. Ani kyselé potraviny nejsou pro zdraví zubů příliš vhodné, stejně jako sladké nápoje, alkohol, káva nebo čaj s citronem.
Předcházet zubnímu kazu můžeme například tím, že se po takovém jídle napijeme vody nebo podpoříme produkci slin, třeba žvýkačkou bez cukru – sliny totiž pomáhají vyrovnat pH v ústech.
Čištění zubů hned po jídle a pití, zejména sladkém či kyselém, se ale vyhněte. Ústa pouze vypláchněte vodou a s čištěním počkejte 30–60 minut, jinak byste si mohli poškodit zubní sklovinu.
V péči je síla
Předcházet problémům pomůže hlavně správná a pravidelná péče o zuby. Pravidelným čištěním zubů odstraníte zubní plak, a tím pomůžete minimalizovat riziko vzniku zubního kazu, parodontózy a přispějete k udržení zdraví dásní.
Čištěním zubů kartáčkem a pastou však potřebná péče o hygienu ústní dutiny a zubů nekončí. Je nutné se postarat také o mezizubní prostory.
K tomu je třeba použít mezizubní kartáček, zubní nit nebo mezizubní sprchu. O tom, zda to děláte správně, se můžete přesvědčit pomocí žvýkacích tablet, které obarví neodstraněný zubní plak a upozorní vás tak na nedostatečně vyčištěná místa.