Zvažujete o dovolené na krásném řeckém ostrově Kypr, kde se prý zrodila sama Afrodita? Třista slunečných dnů v roce vám na Kypru spolehlivě zaručí, že vám o dovolené nezaprší a nezaprší. I když by z toho místní lidé měli náramnou radost!
Tajemství naprosté průzračnosti moře kolem Kypru spočívá v absenci mikroorganismů zvaných plankton, kterými se krmí ryby. Díky němu nenarazíte ve vodě ani na medúzy a jinou protivnou žoužel. Pláže tu jsou jemně písečné anebo z bělostných oblázků.
Tu nejhezčí najdete asi 20 km od městečka Pafos na jihozápadním pobřeží, do moře tu vybíhá známá Afroditina skála, pod níž se tato bohyně prý zrodila. Ženám se tu doporučuje obeplout jak skálu, tak tři blízké útesy, podle pověsti se tím umazávají vrásky. Pláže jsou všude, rozdíl je jen v tom, zda s lehátky nebo bez.
Jedeme do rozděleného města
Minulost Kypru byla dramatická a důkazem je hlavní město Nikósia, rozdělené jako celý ostrov na řeckou jižní a tureckou severní část. Kolem historického středu města se dochovaly ohromné hradby, postavené kdysi Benátčany právě proti Turkům, za vidění stojí archeologické muzeum, ale to, čím, je Nikósie zajímavá, jsou rozdíly.
Řecká část je plná kaváren a luxusních obchodů, turecká jako by se zastavila v čase. Projdete celnicí a jste na arabském bulváru se stánky, špeluňkami plnými kouře z vodních dýmek, ve dvorku kdosi stahuje jehně.
Nepřehlédněte bývalé křesťanské katedrály, ze kterých trčí k nebi muslimské minarety a zní zpěv muezzínů.
Šlapete po tisícileté historii!
Ve středu ostrova, kde se tyčí pohoří Trodos, najdete regulérní les. Vrcholky většinou tonou v mracích a je to pěkná podívaná.
Nejlepší je půjčit si skútr, pak se nejlépe pokocháte, zejména kolem zmíněného Pafosu jsou úžasné antické ruiny, u kterých se hned tyčí staré románské kostelíky. Na jihu ostrova kousek od Limassolu je krásně dochovaný amfiteátr Kourion!
A nedaleko stojí pevný hrad Kolossi, který tu nechal postavit král Richard Lví srdce. Unavení a hladoví? Dejte si v restauraci meze neboli velký masový talíř. Obsahuje různé druhy masa od skopového po rybí (fish meze) a jí se z něho vespolek. Čtyři lidi mají potíž všechno sníst!
Slavné kyperské víno
To nejlepší a nejtypičtější, co můžete na Kypru pít, je proslulé místní víno commandaría. Letopisci a kronikáři o něm nadšeně referují už dva tisíce let a prý se podávalo už na svatbě Caesara a Kleopatry, čili je starší než samo křesťanství.
Je silné a připomíná portské, což místní opravují: portské připomíná commandaríu, naše víno je starší!
Lisuje se z červených hroznů sušených na slunci a nechává se zrát několik let v dřevěných sudech. Experti tvrdí, že při přivonění je cítit sušené ovoce, datle, fíky, rozinky, chuť je přepychově medová.
Jako jediné víno na světě se hodí k čokoládě s ořechy a mandlemi. Na Kypru se konají i festivaly commandaríe, ovšem až na podzim, kdy není takové horko. Přivezete si domů lahvinku?