Když se hovoří o kýle, je to většinou v souvislosti s mužskými pacienty. Ale toto nepříjemné onemocnění postihuje, i když v menší míře, i ženy. Stehenní kýly se dokonce objevují převážně u žen.
Když stěna povolí
Kýla vzniká tak, že skrz povolenou břišní stěnu pronikne část orgánů, nejčastěji střev.
U zevní kýly je tato část vytlačována do podkoží a tvoří bulku na břiše, v třísle nebo na stehně. Zákeřnější jsou kýly vnitřní, při kterých je část orgánů vytlačena do záhybů pobřišnice a zvenčí je neviditelná. Na tento typ kýly upozorní většinou až bolest.
Nebezpečné uskřinutí
Boule na břiše samozřejmě nevypadá pěkně. To je ale to nejmenší. Nebezpečí kýly spočívá hlavně v tom, že povolená břišní stěna se může stáhnout a bolestivě uskřinout čili přiskřípnout, co skrz ní proniklo.
To může vést třeba až k život ohrožující neprůchodnosti střev, což se řeší akutním chirurgickým zákrokem.
Tříselná kýla
Jde o nejčastější typ kýly. Postihuje převážně dospělé muže. Vzniká, když povolí vazivo v oblasti tříselného kanálu.
Na jejím vzniku se často podepíše špatná fyzička v kombinaci s nevhodnou námahou. Někdy může být kýla nebolestivá a celá léta nedělá pacientovi problémy. V případě obtíží je však jedinou možností operace.
Kýla pupeční
Tato kýla vzniká nejčastěji u novorozenců, v místech, kde je břišní stěna oslabena pupečníkem. V menším množství postihuje ženy, hlavně po opakovaných těhotenstvích. U dětí se většinou čeká, zda se problém nevyřeší sám. U dospělých se přistupuje k laparoskopické operaci.
Kýla stehenní
Třičtvrtiny případů připadají na ženy. U tohoto typu kýly je nebezpečí uskřinutí zvláště veliké, proto není dobré návštěvu lékaře odkládat. Pomoc pak představuje laparoskopická operace. .