Nikdo nedokáže donekonečna o druhém tvrdit, že je dokonalý. Časem se totiž ve většině vztahů začnou projevovat drobné či větší návyky a zlozvyky na obou stranách, které tomu druhému nedají spát.
To je zcela normální. Problém nastává až ve chvíli, kdy místo řešení sporů přichází neustálá kritika.
Ostrá slova podkopávají vztah
Notorická kritika dokáže podkopat základy každého vztahu a může dokonce být i jednou z nejčastějších důvodů rozchodů i rozvodů. Rozhodně však nemusíte přijmout všechny vlastnosti partnera bez mrknutí oka.
Občasné stížnosti jsou zcela normální. Záleží jen na tom, jakým způsobem je podáte. Stížnost, že druhý dělá něco špatně, byste ale neměli brát jako vadu jeho charakteru, z které ho obviňujete. Děláte to možná proto, že vnímáte kritiku jako jistou formu sebeobrany.
Při útočení a obviňování se totiž cítíte méně zranitelně, než kdybyste měla jasně vyjádřit své pocity a obavy. Pak často reagujete přehnaně a mnohdy i ošklivě. Řeknete i to, čeho později litujete. To ovšem může mít dalekosáhlé následky.
Přetrvávající neustálá kritika pak vede k vážnému narušení vztahu, k odcizení a možná i k rozvodu.
Jak tomu nejlépe předejít?
Přestože se kritice v určitých fázích života nelze tak úplně vyhnout, dá se pojmout daleko láskyplněji a efektivněji. Snažte se proto být při kritizování mírní a místo stížností vyjadřujte svá přání.
Zamyslete se také nad tím, jestli nejste všeobecně příliš kritičtí nejen vůči svému partnerovi, ale také svému okolí a sami sobě.
V případě, že jste naopak na místě kritizovaného a cítíte, že kritika, která se snáší na vaši hlavu, je přemrštěná a často hrubá, pak se nestavte do ofenzivní role a místo toho zkuste partnerovi naznačit, že i když mu na vás něco vadí, měl by problémy řešit s respektem k vaší osobě.