Léčivé rostliny se dokážou postarat o zdravé a krásné vlasy v každé roční době. A navíc téměř nic nestojí. Vždyť je v lékárně pořídíte doslova za pár korun. Tedy pokud se pro ně nechcete vypravit do přírody anebo si je natrhat na zahrádce.
Pokud máte zájem o několik bylinkových receptů, nechte se inspirovat následujícími řádky.
Zázračný lopuch
Tato rostlina je často považována jen za nevzhledný plevel. Přitom je ve vlasové kosmetice velmi ceněná. Lopuch má totiž stahující účinky, a proto významně omezuje tvorbu mazu. Z toho vyplývá, že se hodí především pro ošetření mastných vlasů.
Kromě toho působí antibakteriálně, antimykoticky a antisepticky. Má dobré účinky i při léčbě lupů.
Olej získaný z kořene lopuchu se používá i při vypadávání vlasů. Pokud se vám ve vlasech objevují začervenalé svědivé ekzematické oblasti, pak je výtažek z kořene lopuchu vhodné řešení.
Voňavá a krásná levandule
Už naše babičky dávaly levanduli pro její krásnou vůni do prádla a pro tišící účinky také pod polštář. Tato bylinka totiž umí uklidnit podrážděnou pleť celého těla a je tedy vhodná i pro pokožku hlavy. Levandule také příznivě ovlivňuje tvorbu vlasového mazu.
Její prospěšné účinky můžete vyzkoušet, když 1 dcl olivového oleje promícháte s 10 kapkami levandulového oleje nebo s 5 kapkami levandulové tinktury. Pak směs vmasírujte do pokožky hlavy, nechte působit 15 minut a smyjte jemným šamponem. Levandulová kúra vám prospěje i při bolestech hlavy.
Rozmarýn
I když tomu nemusíte hned věřit, tak se na kvalitě vlasů odráží i váš duševní stav. Pokud se někdy cítíte unavení anebo rozmrzelí, vyzkoušejte kúru z rozmarýnu. Ten totiž obsahuje látky, které významně podporují prokrvení pokožky hlavy. Vlasy jsou pak lépe vyživovány a zlepší se i jejich vzhled.
Odvar si připravíte velmi jednoduše doma, když 1 hrst rozmarýnu převaříte v 1 l vody a necháte 10 minut louhovat. Pak sceďte, odvar jemně vmasírujte do pokožky a již neoplachujte.
Proceduru můžete spojit s příjemnou rozmarýnovou koupelí, kterou osvěžíte tělo i duši.