Růže plným právem patří už od starověku mezi královny květin. Je symbolem ženskosti, lásky a vášně. Málokdo dnes však ví, že má pozitivní vliv na zdraví a krásu.
Růže je vyhlášená pro své účinky na pleť, její vůně patří v parfémovém odvětví ke klasice, a pro své blahodárné účinky na psychiku je oblíbená i v aromaterapii.
Vhodná na bolesti hlavy
Ve středověku se růže vzhledem ke stahujícím a ochlazujícím účinkům podávala jako čaj při bolestech hlavy, bolestech dělohy a průjmu. Oblíbené bylo i její vnější použití při bodnutí hmyzem, kožních onemocněních a otocích nebo zánětech očí.
Růží existuje osm tisíc druhů.
V kosmetice, aromaterapii a přírodním léčitelství se však nejčastěji používá damascénská růže, růže stolistá, šípková růže a čínská růže.
Snižuje hladinu cukru v krvi Tak například růže stolistá je silné antivirotikum, má antibakteriální, antimikrobiální a antimykotické účinky.
Čaj připravený z jejích okvětích plátků napomáhá funkci močového měchýře a má skvělé antioxidační účinky. Tyto účinky ocení zvláště diabetici, protože pravidelné popíjení tohoto nápoje může mít za následek snížení hladiny cukru v krvi.
Čaj z růží pomůže i při různých zánětech a bolestech, včetně bolestí v kříži, která dnes trápí téměř každého.
Také pomáhá bojovat s žaludečními vředy a ulevuje při onemocnění ledvin. Posiluje srdce a její krásná vůně harmonizuje psychiku.
Uvařte si léčivý čaj Léčivé jsou okvětní plátky růží, zvlášť ty s tmavočerveným zabarvením, které obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin.
V domácím léčitelství se používají i květy bílé, které obsahují zase množství hojivých slizových látek.
Pokud si budete chtít připravit čaj z růží, tak 1 vrchovatou lžičku podrcených růžových okvětních plátků louhujte 15 minut v šálku horké vody, která už prošla varem.
V létě připravujte čaj z lístků právě utržených, na zimu si je nasušte do zásoby..