Patří k bylinkám, jejichž léčivý efekt prověřila nejen staletí, ale i moderní medicína. Podporuje klidný spánek, utišuje bolest, stres a úzkostné stavy.
Latinské pojmenování kozlíku vzniklo ze slova valere, tedy zdravý. Lidově se mu říká baldrián, paldran, odolen či kočičí kořen. Pohledná, okolo metru vysoká vytrvalá bylina má krátký, voňavý oddenek s četnými světle hnědými kořínky. Kvete příjemně vonícími chocholíky narůžovělých květů od června do října.
V čem pomáhá
Bylinka příznivě působí při nervovém vyčerpání, stavech úzkosti a přepracování, zklidňuje bušení srdce a bolesti hlavy. Podporuje spánek bez nepříjemných vedlejších účinků klasických léků. Snižuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku.
Pomůže také při špatné náladě. Působí proti žaludeční neuróze, střevním potížím, proti nadýmání a křečím. Příznivě ovlivňuje štítnou žlázu. Upravuje krevní tlak a má mírně analgetické účinky, díky čemuž dokáže tišit i bolest.
Udělejte si čaj na spaní
Pokud se po celodenním shonu ani večer nedokážete uvolnit a nemůžete pořádně spát, je pro vás tento čaj naprosto skvělý.
Příprava:
✓ 2 čajové lžičky kozlíkových kořínků (dají se koupit v bylinkářství) přelijte ¼ litrem studené vody a nechte 12 hodin vyluhovat. Roztok občas zamíchejte a pak sceďte.
✓Studený výluh zahřejte na teplotu vhodnou pro pití a přislaďte medem.
✓Pijte 3x denně jeden šálek.