Kosterní soustava v průběhu růstu postupně sílí. Maximální hustoty dosahují naše kosti ve věku dvaceti let.
Po pětatřicítce pak začíná klesat a s postupujícím věkem se kostní hmota rozpadá rychleji, než se vytváří. Pokud k tomu dochází v nadměrné míře, vzniká osteoporóza. Jak můžeme tento proces ovlivnit?
Základem je vápník
Hlavní minerál, ze kterého jsou kosti postaveny, je vápník. Máme jej v kostech asi 1 kg a jeho množství se neustále mění. Dá se říci, že vápník neustále cestuje mezi kostmi a krví tak, aby jeho hladina byla stálá i pro funkce ostatních tkání a orgánů.
Z čeho vápník nejlépe načerpat? Najdete ho v řadě potravin, nejvyšší množství ho obsahuje mák, mořské řasy, parmazán nebo chia semínka.
Vhodné jsou i mléčné výrobky, mořské ryby, ořechy, luštěniny, květák, kapusta či brokolice. Potřebné jsou i další minerály a vitaminy, zejména hořčík, fosfor, jód, vitaminy D a K.
Připravte si lahodný nápoj
Doslova vápníkovou bombou je makové mléko. Jeho příprava je naprosto jednoduchá. Na 1 l nápoje potřebujete pouze mák, vodu, nějaké sladidlo, jemné sítko a kvalitní mixér.
Hrnek máku (mletého nebo i nemletého) dejte do hrnce, zalijte 4 hrnky vody a nechte přes noc máčet. Druhý den vše přelijte do výkonného mixéru, přidejte trochu sladidla (med, javorový sirup) a mixujte, dokud tekutina nezbělá.
Sítko vyložte plátýnkem a přeceďte přes něj rozmixovanou tekutinu do lahve nebo jiné nádoby. Vypijte mléko co nejdříve, v lednici ho můžete uchovat zhruba dva dny.
Bez pohybu to nepůjde
Kromě dobré výživy naše kosti také potřebují pravidelný pohyb. Cvičení nemá vliv jen na svaly, tuk, psychickou pohodu či celkovou kondici, ale i na klouby a kosti.
Pokud totiž není kost přiměřeně zatěžována, zvyšuje se odbourávání kostní hmoty, snižuje se její mineralizace, ve větší míře se z ní uvolňují prvky jako vápník či fosfor, a kost měkne. Pak už je jen krůček k rozvoji osteoporózy.
A osteoporóza znamená zvýšení rizika zlomenin nejen při pádu, ale i při poměrně nevinném pohybu. Zvolte si jakýkoliv pohyb nebo sport, který vám vyhovuje s ohledem na vaše fyzické možnosti nebo věk. Stačí i málo, třeba obyčejná chůze, ale pokud možno každý den.
Sluníčko a dobrá nálada
A nezapomeňte, už i lékaři dobře vědí, že psychika je pro celkové zdraví velmi důležitá.
Nenechte se tedy otrávit právě probíhající zimou, a pokud to jen trochu půjde, teple se oblečte, vezměte si dobré boty a vyrazte na procházku. Sluníčko vám dodá vitamin D a pohled do zeleně vám prokazatelně zlepší náladu.