Kvůli kapičce rosy na každém listu, který tato rostlina vylučuje, se jí říkalo „malá čarodějka“. Je mocná v léčbě všech ženských potíží.
Od doby křesťanství je tato bylinka zasvěcena Panně Marii, a to se odráželo i v jejich lidových názvech.
Uplatňuje se nejen při poruchách menstruace a při výtoku, ale také při nepravidelnosti v létech přechodu, pomáhá překonat potíže memopauzy či při veškerých obtížích ženských pohlavních orgánů. Kontryhel působí svíravě a velmi rychle uzdravuje.
Používá se též jako prostředek, který odvádí vodu a posilňuje srdce, při horečkách, zhnisaných ranách, při zanedbaných vředech. Také po vytržení zubů se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek.
Po vícenásobném vyplachování zahojí ránu v průběhu jediného dne. Kontryhel odstraňuje slabost svalů, končetin a pomáhá při chudokrevnosti.
Pijte kontryhel s kokoškou
Čaj z kontryhelu je všelékem při všech ženských nemocech a spolu s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá i při vyhřeznutí dělohy a tříselné kýle. Pijí se čtyři šálky čaje přes den po doušcích, a to nejlépe z čerstvě natrhaných rostlin.
Kromě toho masírujeme příslušné místo tinkturou z pastuší tobolky. Naši předkové používali rostlinu také při epilepsii. Zvenku hojí kontryhel rány, bodné i sečné, když na ně tuto bylinku rozmělníme. Je možné jej použít při obezitě.
Dva až tři šálky denně působí velmi účinně. Kontryhel vám také poslouží, když má někdo špatný spánek a často by jej měli pít lidé trpící cukrovkou. Kontryhel spolu s pastuší tobolkou léčí chřadnutí svalů a jejich ochablost.
Tato velmi hodnotná bylinka se nasazuje i při skleróze multiplex. .