Jsou skvělou alternativou k brýlím, takže jim mnozí dávají přednost. Jenže zimní měsíce vystavují i zdravé oči zkoušce.
Ledový vítr a mráz nejsou pro ně právě ideálním počasím. Na jaká rizika si dát pozor, když užíváte čočky?
Pozor na roztok
Nemusíte mít obavy, že by vám kontaktní čočka v oku zamrzla.
Pokud se ovšem vypravíte na delší dobu ven a berete si s sebou pouzdro s kontaktními čočkami včetně roztoku anebo jej například zanecháte v autě na mrazu, musíte počítat s tím, že nízké teploty mohou roztok poškodit.
Když rtuť teploměru klesne hluboko pod bod mrazu, roztok zamrzá, ale i teploty kolem nuly mohou snížit jeho dezinfekční účinky a tím ho znehodnotit. Špatné skladování čoček způsobuje potíže při jejich následném nošení a samozřejmě také možnou infekci.
Když vypadne…
Brýle jsou při sportování nepraktické, a tak lidé často sahají po čočkách. Má to ovšem svá úskalí. Čočka může při pohybu vypadnout nebo ji můžete vyjmout při otírání potu.
Pot navíc oči pořádně dráždí a může do nich zanést i nečistoty z obličeje, což může vést ke vzniku ekzému. Abyste problém minimalizovala, používejte sportovní čelenku nebo savou čepici či kuklu pod helmu.
Anebo si alespoň do kapsy bundy dejte bavlněný kapesník, kterým si můžete případně pot otřít a zabránit mu, aby stekl do očí.
No jó, čočky jsou super, ale je tam hodně věcí, na který si musíte dát bacha, hlavně v zimě to může být docela nepříjemný. Fakticky přijde mráz a čočky jsou rázem komplikace.