Když jsem si před lety otevřela svůj malý obchod, měla jsem pocit, že jsem konečně našla své místo ve světě. Nikdy by mě ale nenapadlo, že jednou nebudu vědět, co dál.
Svůj obchod jsem otevírala, když mi bylo něco přes padesát let. To je věk, kdy už člověk ví, co nechce, ale ještě pořád má dost odvahy zkusit něco nového.
Pamatuju si, jak jsme s manželem montovali police, jak jsem vybírala první zboží a jak jsem se těšila na každou zákaznici, která vešla dovnitř. Obchod byl malý, ale byl můj. A já jsem v něm nechala kus srdce.
Nechtěla jsem si přiznat, že je zle
První roky byly krásné. Lidé chodili, povídali si, vraceli se. Některé zákaznice se staly mými přítelkyněmi. Nosily mi buchty, já jim schovávala nové kolekce. Byla to komunita, ne jen prodej. Jenže pak přišly roky, které všechno změnily.
Pandemie, omezení, nejistota. A když už to vypadalo, že se svět nadechne, přišlo zdražování. Lidé začali přemýšlet, co opravdu potřebují. A bytové doplňky to nebyly.
Dlouho jsem si nepřiznávala, že je zle. Seděla jsem za pultem, usmívala se, nabízela, ale uvnitř jsem cítila, jak se mi sen rozpadá pod rukama. Pamatuju si den, kdy jsem měla tržbu 180 korun.
Jako by mi někdo vyrval kus srdce
Koupila jsem si za ně cestou domů rohlíky a čaj a brečela jsem v tramvaji. Ne kvůli penězům, ale kvůli pocitu, že jsem selhala. Když jsem obchod zavírala, přišla mi pomoct dcera. Sundaly jsme ceduli s názvem a já jsem měla pocit, že mi někdo vyrval kus srdce.
Doma jsem pak seděla u stolu, koukala do prázdna a nevěděla, co se sebou. Manžel mě uklidňoval, že si mám dát pauzu. Jenže já jsem neuměla odpočívat. Ještě jsem chtěla být někomu užitečná.
A pak přišla ta zvláštní, obyčejná chvíle, která všechno změnila. Hlídala jsem u syna milovaného vnoučka. On si hrál, já jsem otevřela skříňku v kuchyni a málem mě porazilo, co jsem tam na vlastní oči spatřila.
Uvědomila jsem si, že mě to baví
Pět druhů těstovin, tři otevřené mouky, krabice od čaje, ve které nebyl ani jeden sáček. Začala jsem to rovnat. Ne proto, že bych musela. Ale proto, že jsem to nedokázala nechat být. Než se nachýlil večer, přeorganizovala jsem jim celou kuchyň.
Syn přišel do kuchyně, zastavil se ve dveřích a řekl: „Mami, ty jsi jak profesionální organizátor.“ A kupodivu i snacha, která má jako lékařka stále práce nad hlavu a málo volného času, byla vděčná. Vůbec se na mě nezlobila, že jsem jí přerovnala celou kuchyň.
Smála jsem se. Ale uvnitř se něco pohnulo. Za pár dní mi volala kamarádka, že slyšela, co jsem udělala u syna, a jestli bych nepomohla i jí. Pak sousedka, která mi dohodila svou známou. A já jsem si uvědomila, že mě to baví.
Ne uklízení, ale vymýšlení systému, hledání logiky, vytváření prostoru, kde se lidem žije líp. Jednou večer jsem si sedla k počítači a napsala jednoduchý inzerát. Nic velkého, jen pár vět.
Volný prostor a nový začátek
A pak jsem šla spát s pocitem, že jsem udělala něco směšného. Jenže ráno jsem měla tři zprávy, do týdne jich bylo deset a do měsíce jsem měla kalendář plný. Začala jsem jezdit do domácností lidí, kteří se roky styděli pozvat návštěvu.
Viděla jsem skříně, které se nedaly zavřít, kuchyně, kde se nedalo vařit, a koupelny, kde se člověk bál otevřít šuplík. A já jsem tam stála, rukávy vyhrnuté, a měla jsem pocit, že dělám něco, co má smysl.
Nepřinášela jsem těm lidem kosmetický pořádek, ale úlevu, volný prostor a nový začátek.
Tahle práce mi dává smysl
Manžel říkal, že jsem se změnila. Že mám zase v očích jiskru, kterou jsem v posledních letech v obchodě ztratila. Dcera tvrdila, že jsem konečně našla práci, která je o lidech, ne o věcech. A já jsem si uvědomila, že mají pravdu.
Dnes mám klienty, kteří mi píšou, že se jim doma lépe dýchá. Že se jim lépe žije. A já mám pocit, že jsem konečně našla to, co jsem hledala celý život, práci, která dává smysl mně i ostatním.
Kdyby mi někdo před rokem řekl, že zavření obchodu bude to nejlepší, co mě potká, nevěřila bych mu.
Ale život má zvláštní způsob, jak nás posouvat tam, kam patříme. I když to zpočátku bolí. A tak dnes, když přijedu k někomu domů a vidím, jak se mu po úklidu rozzáří oči, cítím obrovskou vděčnost.
Nejen za práci, která mě naplňuje, ale i za to, že jsem se nebála začít znovu. Život nám někdy zavře dveře, o které jsme se opírali, ale jen proto, aby nás navedl k těm, které jsme se dřív báli otevřít.
Jana K., 63 let, Brno