Rostlina je vskutku zázračná a její pěstování není vůbec složité. Léčí nemoci spojené s ledvinami a játry a významně prospívá naší psychice.
Klanopraška je popínavý keř, který pochází z Dálného východu. Jeho plody mají velmi zajímavou chuť a podobné účinky jako staletími prověřený ženšen.
Dařit se jí bude téměř kdekoli
Bylina není na pěstování nijak zvlášť náročná. Dařit se jí bude jak v hlinité, tak i jílovité půdě. Nevadí jí ani půda kyselá, zásaditá nebo neutrální. Sazenice se sázejí do řad tak, aby mezi sebou měly odstup alespoň jeden metr.
Léčivka miluje slunce, proto ji umístěte tam, kde slunce svítí nejdéle. V suchých teplých dnech je nutná pravidelná zálivka, aby rostlina nikdy neměla půdu dlouho vyschlou. Dospělé rostliny přežijí i mráz, ale sazeničky je nutné před mrazem chránit.
Jak zpracovat bobule?
Nasbírané bobule můžete například usušit, a to při teplotě do třiceti stupňů. Můžete je ale i zamrazit nebo zavařit do kompotů.
Povzbuzuje organismus
Klanopraška obsahuje ovocné cukry, spoustu vitaminu C, éterické oleje a minerály. Dokáže povzbudit celý organismus. Léčí onemocnění spojená s ledvinami a také ozdravuje játra. Dokáže zmírnit duševní napětí a ulevit vám od úzkostí a depresí.
Čaj na nachlazení i na nervy
Zklidňuje rozjistřené nervy a zároveň pomáhá proti nachlazení. Na čaj můžete využít listy i výhonky. Listy lze použít usušené nebo čerstvé. Jednu čajovou lžičku léčivky zalijte 2 dcl vroucí vody. Čaj louhujte 15 minut, pak ho sceďte a ještě teplý vypijte.
Všestranný nálev
Nálev vám dodá energii na celý den. Můžete ho pít denně nebo jen jednou či dvakrát týdně, případně jen ve chvílích, kdy chcete rychle zahnat únavu. Rozdrťte přibližně 10 g plodů včetně semen a zalijte je 250 ml horké vody. Louhujte 20 minut, pak ho sceďte.
Lihový extrakt
Bylinný lék užívejte každý den jako prevenci proti duševní nepohodě. 10 g sušených bobulí naložte do 0,5 l 70% alkoholu. Nádobu uzavřete a na jeden měsíc ji uložte na stinné a teplé místo. Denně užívejte 20 kapek.