Pod slovem pandemie se nám dnes nejspíš vybaví chřipka či covid. Lidstvo ale ohrožuje jiná pandemie – plíživě, nenápadně a o to zákeřněji. Jde o obezitu.
Obezita obvykle není vnímána jako nemoc, má však za následek mnohem více předčasných úmrtí než jiná onemocnění. Potýkají se s ní nejvíce rozvinuté státy včetně naší země.
Čím to je?
Příčin obezity je několik – genetické faktory, stres, špatný životní styl. Lidé při péči o vlastní tělo přemýšlejí více požitkářsky, čemuž nahrává prostředí, ve kterém žijeme.
Rozmazlujeme se hojností a snadnou dostupností chuťově výrazného jídla, pasivním odpočinkem či zábavou spojenou s konzumací alkoholu. Mnoho lidí obhajuje tyto činnosti tím, že se jedná o drobné životní radosti.
Rozhodně není nic špatného na občasné odměně, pokud jsou však tyto odměny na denním pořádku, dříve či později si vyberou svoji daň právě v podobě přibývajících kil.

Rizika na vlastní kůži
Kilogramy navíc neznamenají pouze větší konfekční velikost, ale také častější návštěvy lékařů, pohybová omezení, psychické obtíže atd.
Navíc hrozí vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, diabetu 2. typu, onemocnění kloubů i vyšší riziko nádorových nemocí. Tak proč se dobrovolně ničit?

Začít je možné vždycky
Naše tělo není na obezitu prostě stavěné. Pokud už jí někdo trpí, měl by začít ihned s nápravou.
Dobrá zpráva je, že nikdy není pozdě, ale čím dříve, tím lépe. Každý malý krůček pak vede k posílení sebevědomí a snížení zdravotních rizik.
Řešení je přitom celkem jednoduché: dodržovat zdravý vyvážený jídelníček a začít se hýbat.
S tím vám může v začátcích pomoci i odborník na nutriční terapii, který vám nejen poskytne užitečné rady, ale především vás bude motivovat, abyste to v cestě za kvalitnějším životem nevzdali.
Článek velmi dobře vystihuje problém obezity. Jako lékařka vidím následky obezity u pacientů denně a je důležité o tom mluvit.